Haag 26. februára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Mike Corder)

Medzinárodný súdny dvor v teritoriálnom spore rozhodol, aby Veľká Británia čo najrýchlejšie vrátila Čagoské ostrovy v Indickom oceáne po desiatkach rokov znovu východoafrickému štátu Maurícius

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Sídlo Medzinárodného súdneho dvora  v holandskom Haagu

Po tom, ako Maurícius nadobudol svoju nezávislosť v roku 1968, si Veľká Británia naďalej ponechala Čagoské súostrovie. Takáto situácia bývala po celý čas sporná. The Guardian informuje o najnovšom verdikte Medzinárodného súdneho dvora v Haagu, že britské zabratie tohto územia je “nezákonné”.

Už minulý rok Maurícius na súde v Haagu tvrdil, že bol donútený vzdať sa týchto ostrovov, čo bolo navyše v rozpore s rezolúciou OSN č. 1514 z roku 1960, ktorá osobitne zakázala rozdelenie kolónií pred nezávislosťou.

Podľa súdu tak oddelenie Čagoského súostrovia od Maurícia v roku 1965 nebolo založené na “slobodnom a skutočnom prejave príslušných obyvateľov”. Británia si ponechala súostrovie aj po vyhlásení nezávislosti Maurícia v roku 1968 a n avyše v roku 1971 bol jeden z ostrovov prenajatý pre USA na strategickú leteckú základňu.

Hoci väčšinové rozhodnutie súdu v Haagu je len poradné, ukázala sa jednoznačná jasnosť vo vyhlásení sudcov. Zabratie týchto ostrovov Britmi predstavuje “neoprávnený čin”, takže “Británia má povinnosť čo najrýchlejšie ukončiť správu Čagoského súostrovia a všetky členské štáty musia spolupracovať s OSN na dokončení dekolonizácie Maurícia”. O rozhodnutí bude ďalej rokovať Valné zhromaždenie OSN.

Hlasovanie zhromaždenia v roku 2017 po referende v Brexite odhalilo, že medzinárodný vplyv Veľkej Británie je na ústupe, pričom mnohé krajiny EÚ nedokázali podporiť partnera a dokonca tradičný spojenec Kanada sa zdržala hlasovania. Rozsudok teda aj v tomto smere predstavuje významnú porážku pre Veľkú Britániu.

Vláda Maurícia privítala rozhodnutie a uviedla, že ide o “historický moment v úsilí o ukončenie kolonializmu a presadzovanie ľudských práv, sebaurčenia a medzinárodných právnych noriem”.

Profesor Philippe Sands, ktorý zastupoval Maurícius v Haagu, povedal: “Súd vydal krištáľovo jasný verdikt, ktorý podporuje právny štát. Toto je historický a medzníkový úsudok.” Podotkol tiež, že na nasledujúcich rokovaniach na Valnom zhromaždení OSN “neexistuje žiadne právo veta, takže Veľká Británia nebude môcť prísť s novými argumentmi”.

“Našou nádejou a očakávaním je, že Veľká Británia bude dodržiavať zistenia Medzinárodného súdneho dvora a čo najrýchlejšie ich vykoná,” dodal Sands.

RT píše aj o tom, že celá populácia Čagoského súostrovia sa medzi rokmi 1967 a 1973 vysťahovala, aby vytvorila priestor pre americkú základňu, ktorá je dnes jedinou obývanou súčasťou súostrovia. Podľa najnovšieho rozhodnutiu súdu v Haagu sa očakáva aj návrat obyvateľov na ostrovy.


Zdroj