Varšava 13. júna 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:complex Twitter)

Poľský súd uznal vo štvrtok bývalého vládneho poradcu vinným z nedbalosti v súvislosti s haváriou lietadla v Rusku, pri ktorej zomrel prezident Lech Kaczynski a 95 ďalších osôb

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Tomasz Arabski

Súd vo Varšave dospel k záveru, že Tomasz Arabski, vtedajší poradca poľského premiéra, vystavil prezidenta nebezpečenstvu tým, že povolil riskantný let na jednoduché ruské letisko. Arabskému zároveň udelil 10-mesačný podmienečný trest, proti ktorému sa odsúdený môže odvolať.

Poľská delegácia smerovala na spomienkové podujatie v ruskej Katyni pri príležitosti 70. výročia masakry 22-tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie sovietskou tajnou službou NKVD. Nešťastie pri ruskom Smolensku v roku 2010 neprežil nikto z cestujúcich, medzi nimi prezident Lech Kaczynski, prvá dáma a mnohí politickí a vojenskí predstavitelia krajiny.

Vyšetrovatelia vinia z nešťastia ľudské zlyhanie v zlom počasí. Exprezidentov brat a dvojča Jaroslaw Kaczynski, ktorý je šéfom vládnej strany Právo a Spravodlivosť, rád hovorí o zlyhaní vtedajšej vlády a bývalého premiéra Donalda Tuska.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj