Istanbul 29. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Štyri medzinárodné médiá spustili v pondelok nový kanál v tureckom jazyku na serveri YouTube. Jeho názov +90 je zároveň i telefónnou predvoľbou pre Turecko, informovala agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Deutsche Welle (DW), France24, Voice of America a BBC plánujú poskytovať občanom Turecka, ako i turecky hovoriacim ľuďom na celom svete správy na najrozmanitejšie spoločensko-politické témy.

Nezávislý obsah bude koordinovať televízna a rozhlasová stanica Deutsche Welle sídliaca v Berlíne. Každý týždeň majú pribudnúť tri nové videá.

Momentálne je už na novom youtubovom kanáli zverejnených desať videí. Venujú sa nezamestnanosti tureckých absolventov univerzít, kríze v stavebnom priemysle či rastúcemu záujmu o tradičný tanec zeybek, ktorý vyvolali populárne turecké seriály.

“Všetci sme si všimli nedostatok komunikácie medzi Tureckom a našimi krajinami. Populizmus a nacionalizmus sú v Turecku v popredí a ohrozujú slobodu tlače,” povedal pre DPA riaditeľ Deutsche Welle Peter Limbourg. Dodal, že kanál +90 bude miestom pre nezávislé spravodajstvo a diskusiu.

Na dvojročnú podporu tohto projektu vyčlenil nemecký Spolkový snem pre DW sumu päť miliónov eur.

Turecko od roku 2016, keď sa časť armády pokúsila o štátny prevrat, uväznilo desiatky novinárov a zrušilo niekoľko mediálnych spoločností.

V minulosti zaznamenali YouTube ako i sociálna sieť Twitter v Turecku výrazné obmedzenia. Väčšina televíznych staníc a novín je blízkych prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a jeho islamistickej a konzervatívnej vládnej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP).


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj