Londýn 27. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v stredu vyhlásila, že Škótsko zaplatí vysokú daň za „posadnutosť“ britskej Konzervatívnej strany odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Informovali o tom na svojich webových stránkach stanice BBC a Sky News

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke škótska premiérka Nicola Sturgeonová

Sturgeonová v stredu v Glasgowe predstavila predvolebný program Škótskej národnej strany (SNP) s prísľubom vyhnúť sa tzv. brexitu a umožniť Škótom vziať budúcnosť svojej krajiny do vlastných rúk.

Takisto uviedla, že SNP po voľbách „nepodporí“ žiadnu politickú stranu, ktorá nepodporí druhé škótske referendum o nezávislosti. Britský parlament podľa jej slov „nesmie mať právo veta“ v súvislosti s rozhodovaním Škótov o svojej budúcnosti.

Referendum o nezávislosti Škótska z roku 2014 nebolo úspešné. Až 55 percent škótskych voličov hlasovalo za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.

Sturgeonová podľa BBC uviedla, že je prístupná vytvoreniu „progresívnej aliancie“ s inými stranami po decembrových voľbách. Vylúčila však dohodu s konzervatívcami alebo koalíciu s Labouristickou stranou. Britského premiéra Borisa Johnsona označila za „nebezpečného a nevhodného na tento post“.

Škótska premiérka by takisto uprednostnila, keby sa v súvislosti s brexitom v Británii uskutočnilo ďalšie referendum.

V prípade, že by Británii hrozil brexit bez dohody, Sturgeonová by podporila anulovanie tzv. aktivácie článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktoré spustilo proces odchodu Británie z EÚ.

Strana SNP získala vo voľbách z roku 2017 v britskom parlamente 35 kresiel, čím sa stala treťou najpočetnejšie zastúpenou stranou.

Britský parlament 29. októbra schválil Johnsonov návrh, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnia predčasné voľby. Rozhodnutie bolo prijaté po tom, ako došlo k opätovnému odkladu brexitu z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj