Bratislava 17. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák )

Deň pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami dostali študenti Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave rektorské voľno. Agentúru SITA o tom informovala Martina Mášiková z Oddelenia pre vonkajšie vzťahy Rektorátu UK

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
ilustračná foto

Rektori oboch univerzít vo svojom vyhlásení nabádajú študentov aj členov akademických obcí k účasti na voľbách.

„Chceme poskytnúť našim študentkám a študentom čas na cestu domov,“ uviedli rektori univerzít. Voľno preto udelili poslucháčom denného štúdia na piatkové poobedie 28. februára. Rektori poznamenávajú, že v posledný deň pred voľbami, by si ľudia mali nechať čas na úvahu a finálne rozhodnutie, komu dať svoj hlas v sobotu 29. februára.

Podľa rektorov sa zmeny dejú závratným tempom v rozvoji technológií, v ekonomike či vo vzdelávaní. Obrovskou výzvou je podľa nich aj klimatická kríza. „Budúcnosť sa mnohým spája s pocitmi neistoty. Je však neprijateľné, ak niekto túto neistotu premieňa na strach a rozširuje ho v podobe xenofóbie, rasizmu či nenávisti,“ vysvetlili.

Rektori uviedli, že zatiaľ čo za bývalého režimu voľby neboli slobodné a informácii bolo málo, dnes je to naopak. Voľby sú slobodná a informácii podľa rektorov až toľko, že niekedy nedokážeme odlíšiť fakty. „Na sociálnych sieťach zápasia emócie s faktami a fakty majú často smolu.“

„O pár dní rozhodneme na Slovensku o svojej budúcnosti, a preto sa na vás obraciame milé študentky, milí študenti, aby ste išli voliť. Pretože hlas každého bude rozhodovať. Pred tým ako pôjdete voliť si to ale dobre rozmyslite, skúste oddeliť fakty od bezcenných prázdnych sľubov, skúste analyzovať, a potom poďte voliť,“ vyzvali rektori UK a STU.

Parlamentné voľby 2020 sa uskutočnia v sobotu 29. februára. Kandidovať bude celkovo 25 politických subjektov.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj