Bratislava 2. septembra 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Napriek protestom verejnosti sa na veci nič nezmenilo: v Saudskej Arábii je stále používaná aplikácia umožňujúca sledovanie, kontrolu a diaľkové obmedzovanie žien. Demokratický Západ, až na pár aktivistov proti tomu nenamieta

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Verejnosť ostala pobúrená potom, ako sa na jar začalo otvorene hovoriť o tom, že v Saudskej Arábii muži kontrolujú svoje ženy a dcéry prostredníctvom aplikácie Absher, ktorá ich umožňuje na diaľku sledovať a obmedzovať im ich pohyb a aktivity. Písali sme o tom tu. Odvtedy sa nič nezmenilo: potom ako Google aj Apple o aplikácii vyhlásili, že neporušuje žiadne práva ani zákony, je stále používaná miliónmi užívateľov.

Pôvodne išlo o nástroj používaný ministerstvom vnútra Saudskej Arábie na zhromažďovanie a spracovanie údajov o obyvateľstve, ktorý okrem iného umožňuje občanom získať pas, platiť pokuty alebo zaregistrovať si vozidlo. Neskôr ho však začali muži používať na kontrolovanie a obmedzovanie pohybu žien vo svojej patriarchálnej moci.

Vo februári americký senátor Ron Wyden požiadal spoločnosti Apple a Google, aby poskytovanie tejto aplikácie na svojich platformách okamžite zastavili, pretože táto aplikácia pomáha diskriminácii a útlaku žien, ale neuspel. Absher tak naďalej umožňuje sledovať pohyb im podriadených žien a rozhodovať napríklad o tom, na ktoré letisko jeho príbuzná smie ísť a na ktoré nie, či môže vycestovať, a na ako dlho. Môže si tiež nastaviť, aby mu v reálnom čase chodili upozornenia na cesty jeho ženy, sestry, matky, dcéry či inej ženy v jeho moci.

Práve takéto upozornenia v reálnom čase sú komplikáciou pre ženy, ktoré sa od svojej rodiny rozhodli utiecť, a ktorých počet neustále rastie: The New York Times napríklad spomínajú prípad dievčiny, ktorej sa podarilo utiecť z krajiny tak, že sa nepozorovane dostala k otcovmu telefónu, vypla v ňom zákaz svojho cestovania a jedine tak mohla použiť svoj pas na vycestovanie z krajiny.

„Nie je žiadna novinka, že sa saudská monarchia snaží obmedzovať a utláčať tamojšie ženy. Americké spoločnosti by však nemali umožniť alebo uľahčovať tento patriarchát,“ napísal senátor Wyden generálnemu riaditeľovi Apple Timovi Cookovi a výkonnému riaditeľovi Google Sundarovi Pichaie. Upozornil ich, že práve vďaka tejto službe môžu saudskí muži z pohodlia domova, len pomocou mobilného telefónu sledovať svoje ženy a obmedzovať ich pohyb a žiada ich, aby tomu zabránili. Jeho snaha však dostala bez odozvy.

Zdá sa, že postoj „demokratického“ Západu voči Saudskej Arábii, a vlastne všeobecne voči krajinám so stredovekým islamským poňatím ľudských práv, najlepšie vystihuje citát bývalého slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktorý oficiálne vyhlásil: „Ľudské práva nesmú byť nadradené obchodným záujmom“.

Kultúra, ktorá dokáže uväzniť muža za to, že raňajkoval so slobodnou ženou (viď napríklad tu), v ktorej žena nesmie vykonávať celý rad činností bez dovolenia svojho opatrovníka, čiže otca, manžela, brata či syna, je bez najmenšej pochybnosti v rozpore s ľudskými právami, tak ako ich chápe civilizovaný svet. Napriek tomu Európa, ktorá sa hlási k tomu, že je súčasťou civilizovaného sveta, s radosťou umožňuje nositeľom tejto „kultúry“ sa do Európy masovo sťahovať, svoje normy, svoju ideológiu prezlečenú za náboženstvo slobodne šíriť a vytvárať si svoje izolované enklávy, svoje no-go zóny.

Ivan Lehotský

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj