Bratislava 26. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Divadelníci a priaznivci dosiek, ktoré znamenajú svet, už v stredu 27. marca oslávia Svetový deň divadla. Tradične je súčasťou svetového dňa divadla aj medzinárodné posolstvo od významnej osobnosti súčasného divadla. Tento rok pochádza z pera oceňovaného kubánskeho divadelníka Carlosa Celdrána, agentúru SITA o tom informoval PR manažér Divadelného ústavu Dušan Poliščák. Zároveň avizoval, že pri tejto príležitosti zároveň Divadelný ústav otvorí registráciu na novembrovú Noc divadiel

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Na podnet Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI) si 27. marec pripomíname ako Svetový deň divadla, a to už od roku 1962. Medzinárodný divadelný inštitút ho vyhlásil v roku 1961. Autor jeho tohtoročného posolstva Carlos Celdrán (1963) vyštudoval divadelné štúdiá na Instituto Superior de Arte v Havane. V roku 1996 v Havane založil vlastnú divadelnú skupinu Argos Teatro. Divadlo je známe inscenovaním európskych klasikov, súčasných latinskoamerických hier a autorských hier. Inscenácie Brechta, Becketta, Ibsena a Strindberga prinášajú európsku kultúru latinskoamerickému publiku. V rokoch 1988 až 2018 vyhral Celdrán šestnásťkrát Cenu kubánskych divadelných kritikov za najlepšiu inscenáciu. Od roku 2016 je vedúcim magisterského štúdia divadelnej réžie na Instituto Superior de Arte v Havane, priblížil Divadelný ústav v tlačovej správe autora medzinárodného posolstva k tohtoročnému Svetovému dňa divadla.

Carlos Celdrán v posolstve k Svetovému dňu divadla 2019 medzi iným píše, „divadelní majstri vedia, že žiadne uznanie nie je dôležité zoči-voči ozajstnej istote, ktorá je koreňom ich práce. Tou istotou sú chvíle pravdy, nejednoznačnosti, sily, slobody, ktoré vznikajú uprostred absolútnej neistoty. Okrem dát alebo videozáznamov, fotiek, ktoré zachytávajú len vyblednutú myšlienku toho, čo spravili, neprežije nič iné. V týchto záznamoch bude navždy chýbať tichá odpoveď publika, ktoré v okamihu rozumie, že to, čo sa tu deje, sa nedá preložiť alebo nájsť mimo divadla, že skutočnou pravdou, ktorú tu spoločne zdieľajú, je práve táto životná skúsenosť, na pár sekúnd priezračnejšia než sám život“. V posolstve okrem iného napríklad ďalej konštatuje, že keď si uvedomil, že divadlo je krajinou samou osebe, veľkým teritóriom zaberajúcim celý svet, zrodilo sa v ňom „poznanie, ktoré bolo aj oslobodením: nemusíš ďaleko cestovať, nemusíš utekať ani sa sťahovať“.

Divadelný ústav zároveň pozýva divadelníkov, divadlá a kultúrne priestory aktívne sa zapojiť do celoslovenského podujatia európskeho významu Noc divadiel 2019. Uskutoční sa 16. novembra 2019. Počas Noci divadiel ponúka väčšina divadiel na Slovensku svojim divákom špeciálny program cez deň aj večer. Svoj záujem zúčastniť sa na 10. ročníku slovenskej Noci divadiel treba nahlásiť najneskôr do 30. júna. Viac podrobností o akcii možno nájsť na jej webstránke http://nocdivadiel.sk/.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj