Viedeň 24. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)

Rakúska polícia v noci na utorok zadržala bývalého ochrankára rakúskeho politika Heinza-Christiana Stracheho

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Heinz-Christian Strache

Ako pripomenula agentúra AFP, Strache bol v máji kvôli nahrávke, ktorá ho zachytila, ako krátko pred voľbami v roku 2017 ponúkal vládne zákazky výmenou za politickú podporu, nútený podať demisiu z postu vicekancelára i lídra krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Správu o zadržaní Stracheho ochrankára zverejnili rakúske médiá a v utorok ju potvrdila aj prokuratúra vo Viedni.

Muž bol zadržaný len necelý týždeň predtým, ako sa v Rakúsku uskutočnia predčasné parlamentné voľby. V nich má FPÖ šancu získať približne 20 percent hlasov. Ľudovci vedení bývalým kancelárom Sebastianom Kurzom by mohli dostať okolo 33 percent hlasov. Analytici predpokladajú, že Kurzova strana by mohla opäť ísť do koalície s FPÖ, ako to bolo od roku 2017 do mája tohto roku.

K zadržaniu ochrankára došlo po tom, ako polícia v pondelok večer vykonala v jeho dome prehliadku.

Podľa rakúskych médií má polícia údajne podozrenie, že ochrankár bol spolupáchateľom pri vyhotovovaní falošných faktúr, ktorými mali byť v rokoch 2014 – 2018 kryté osobné výdavky Heinza-Christiana Stracheho platené z pokladnice FPÖ.

Hovorkyňa viedenskej prokuratúry podľa agentúry AFP odmietla uviesť dôvod zadržania.

V spomínanej videonahrávke, ktorá bola nakrútená tajne, je vidieť Stracheho a ďalšieho predstaviteľa FPÖ Johanna Gudenusa, ako sa rozprávajú so ženou, ktorá tvrdí, že je bohatá Ruska a chce investovať v Rakúsku. Stretnutie sa údajne uskutočnilo vo vile na španielskom ostrove Ibiza, preto sa o škandále často píše aj ako o “Ibiza-gate”.

FPÖ sa v utorok od najnovších udalostí dištancovala, ochrankára vylúčila zo svojich radov a informovala, že záležitosť sa vyšetruje interne.

Už v pondelok pritom strana oznámila, že vykonáva audit Stracheho výdavkov až do roku 2013. Viedenská pobočka FPÖ v utorok potvrdila, že Strache mal k dispozícii bankový účet, na ktorý mu strana mesačne poukazovala 10.000 eur na reprezentačné účely. Agentúra AFP dodala, že rakúske úrady podnikajú v tejto kauze vlastné vyšetrovanie.

Samotný Strache odmietol najnovšie obvinenia voči svojej osobe a označil ich za kampaň, ktorej cieľom je očierniť ho. Norbert Hofer, ktorého 14. septembra oficiálne zvolili za nového predsedu FPÖ, uviedol, že vyšetrovanie Stracheho výdavkov tesne pred nedeľnými voľbami je “útokom na demokraciu”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj