Nitra 24. mája 2019 (HSP/Nitra.sk/Foto: Roman Oravec)

Obrovský záujem verejnosti vzbudilo zážitkové podujatie, ktoré spojilo nadšencov histórie a turistiky. Takmer 350 záujemcov rôzneho veku zareagovalo na jedinečnú príležitosť vyskúšať si, aké to muselo byť v časoch stredoveku, keď  dedinky a mestá nespájali asfaltky ani diaľnice a ľudia nejazdili autami, autobusmi ani vlakmi, ale muselo sa kráčať po horách a dolinách a po vlastných

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Východiskovým bodom putovania bol dražovský kostolík sv. Michala, kam sa pútnici dostali pohodlne kyvadlovou dopravou z centra Nitry. Na tomto mieste získali pas pútnika opatrený prvou pečiatkou. Vypočuli si podrobný výklad o cyrilo-metodskej misii sv. Cyrila a Metoda, pozreli si interiér kostolíka a mohli sa vybrať na viac ako štvorhodinovú cestu.

Hromadný zástup turistov sa od kostolíka posúval rôznym tempom. Deti, dospelí, ale aj starší výletníci mohli na vlastnej koži okúsiť, čo kedysi museli zvládnuť pútnici. Počas putovania sa im mohlo prihodiť všeličo – hrozilo im prepadnutie, nečakané ocitnutie sa uprostred trhu s otrokmi, vyjednávanie s kupcami či vyberanie mýta.

Na rázcestí Pod Plieškou doputovali do stredovekého tábora. Mestská stráž si od pútnikov pýtala mýto. V dobovej reštaurácii sa mohli posilniť stredovekými pochutinami, či kúpiť si niečo z bohatej ponuky stredovekých kupcov. Počas svojho ďalšieho putovania natrafili na družinu lúpežného rytiera a po ďalších sto metroch naďabili na družinu zbojníkov. Rinčali meče, deti sa fotili, oťažkávali meče a tešili na ďalšie zážitky.

Počas dlhého pochodu sa stretávali s nadšencami histórie. V dobových kostýmoch oblečení sprievodcovia ich zahrnuli historickými zaujímavosťami, ale postarali sa o autentickú atmosféru stredoveku.

Pútnici prešli dlhú cestu – od dražovskeho Kostola sv. Michala cez kopce k Zoborskému kláštoru a doputovali až do archeoparku na Martinskom vrchu. Tu ochutnávali stredoveké placky upečené v dobovej peci, vyskúšali si prácu na hrnčiarskom kruhu. V Zoborskom kláštore sa ich ujal mních Filip, v jeho sprievode si pozreli areál zoborského kláštora. Na konečnej zastávke putovanie – na Martinskom vrchu sa stretli s históriou Veľkej Moravy, prehliadli si archeopark. Postupne na každom zo zastavení získavali  pečiatky a na konci putovania im udelili certifikát pútnika.

Vďaka novému podujatiu s názvom Putovanie do Nitravy sa milovníci histórie či turistiky, ale aj rodiny s deťmi, preniesli do 10. storočia a prežili jedinečný deň plný zážitkov.

Ľudmila SynakováVážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj