Bratislava 29. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP)

Advokát kancelárie Taylor Wessing Radovan Pala tvrdí, že reforma autorských práv na internete prinesie problémy najmä pre menšie firmy. Oponuje tak nedávnym vyjadreniam poslanca Európskeho parlamentu (EP) Ivana Štefanca, ktorý hlasoval za kontroverznú smernicu a uviedol pri tom, že je namierená proti gigantom a malých firiem sa vraj nedotkne

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Radovan Pala v diskusnej relácii rádia Expres vo štvrtok uviedol, že ide o “zásadnú reformu” internetu a o “naozaj vážnu vec”.

Najzákladnejšou otázkou je podľa neho to, ako sa po novom budeme pozerať na to, kto zodpovedá za legálnosť, alebo nelegálnosť zdielaného obsahu.

“Ide o to, či bude zodpovedná napríklad sociálna sieť, alebo vyhľadávač, alebo tí ľudia, ktorí tam obsah nahrávajú,” ozrejmil špecialista na autorské právo.

Dodal, že práve jeden z článkov prijatej smernice zavádza túto zodpovednosť poskytovateľov služieb, ktorí budú zodpovední za všetok svoj obsah. “To sa týka všetkých sociálnych sietí, Facebooku, YouTube, ale aj všetkých menších,  napríklad slovenských poskytovateľov.”

Problém je podľa Palu v tom, že tieto spoločnosti musia vykonať všetky technické opatrenia na to, aby bol nelegálny obsah odfiltrovaný a aby mali licenčné zmluvy na obsah, ktorý je umiestnený na ich serveroch.

“To samozrejme znamená veľká náklady a je otázne kto si to bude môcť dovoliť,” komentoval právnik.

Doplnil, že v smernici sa nachádza “drobná výnimka,” že ak spoločnosť nedosahuje obrat 10 miliónov eur, tri roky nemusí spĺňať všetky stanovené podmienky. Vysvetlil, že po uplynutí troch rokov budú musieť všetky aj najmenšie firmy spĺňať rovnaké štandardy ako veľké internetové giganty.

Pala tvrdí, že najväčšie internetové giganty nebudú mať veľké problémy s prispôsobovaním sa smernici, no naopak menšie firmy, napríklad zo Slovenska môžu kvôli veľmi nákladným novinkám a povinnostiam ukončiť činnosť.

Štefanec: Malé a stredné podniky sú z novely vyňaté

Novela Smernice o autorských právach na internete má za cieľ prispôsobiť legislatívu zmeneným podmienkam na trhu a ochrániť autorov obsahu pred krádežami, nelegálnym obohacovaním a zneužívaním cudzej tvorby. Novelu podporil aj europoslanec  a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).

“Rozvoj nových foriem komunikácie umožnil oveľa jednoduchšie a menej kontrolovateľné šírenie autorského obsahu. Bez funkčnej legislatívy na ochranu práv autorov však budeme svedkami úpadku kvalitnej tvorby, alebo jej obmedzenia len na platené služby,” uviedol ku smernici poslanec EP Štefanec pre Európske noviny.

Podľa jeho slov neziskové a vzdelávacie projekty, ako je Wikipédia a tiež malé a stredné podniky sú z pôsobnosti tejto legislatívy vyňaté.

“Verím, že aj vďaka dnešnému (26.3. – pozn. red.) hlasovaniu bude internet bezpečnejšie, spravodlivejšie a slobodnejšie miesto na výmenu informácií,” dodal v závere Štefanec, ktorý obhajuje svoje hlasovanie za kontroverznú smernicu.

Či je jeho intepretácia správna ukážu najbližšie roky. Ak sa mýlil, vyvodí svoju zodpovednosť?


Zdroj