Stavebný technik katedrály Notre Dame naznačil, že len veľmi ťažko mohol byť požiar náhodou: Vôbec to nechápem. Dubové drevo katedrály sa bežným požiarom nemohlo vznietiť

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Paríž 25. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

Bývalý generálny inšpektor historických pamiatok Beniamin Mouton, ktorý v roku 2010 dohliadal na zavádzanie protipožiarných systémov v parížskej katedrále, v priamom prenose okomentoval pre televíziu LCI, v deň požiaru, celú situáciu. Informácie priniesol portál Vatican News

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Žena sa pozerá na požiarom poškodenú katedrálu Notre-Dame v Paríži

“Vôbec to nechápem. Rozšírenie požiaru je extrémne kuriózne. Dubové drevo, z ktorého bol vybudovaný strop, bolo maximálne tvrdé, bežným požiarom sa nemohlo vznietiť. V roku 2010 sme vymenili všetky elektrické vedenia podľa najnovších štandardov. Neexistuje teda žiadna možnosť skratu ako príčiny požiaru,” vysvetľuje.

“Navyše bol v katedrále inštalovaný protipožiarny systém a vo dne v noci tam sú prítomné dve osoby, ktoré monitorujú situáciu a dohliadajú na chod všetkých týchto systémov. Som skrátka šokovaný tým, že došlo k tomuto požiaru. Je to nepochopiteľné,” povedal Beniamin Mouton, ktorý sa o katedrálu staral v rokoch 2000-2013.

Pre francúzsky časopis BatiActu neskôr dodal, že počas štyridsiatich rokov nepočul o takomto požiari: “Bolo by potrebné naozaj veľké množstvo horľaviny, aby sa požiar mohol rozšíriť tak, ako sme to videli. Dubové drevo je totiž maximálne ohňuvzdorné. V budove celej katedrály existuje len minimum elektrických prístrojov a z jej stropu sme eletrické vedenie úplne odstránili v roku 2010, “priblížil bývalý francúzsky generálny inšpektor historických pamiatok Beniamin Mouton.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj