Poprad 10. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

V Starej Ľubovni už oficiálne otvorili zrekonštruovaný Dom kultúry, samospráva do neho investovala z vlastného rozpočtu približne 1,1 milióna eur. Kultúry stánok obnovovali postupne od roku 2017, najprv exteriér a následne aj interiér

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Realizáciu tejto finančne náročnej investície sme považovali za nevyhnutný a dôležitý krok, keďže nám záleží na kvalite a rozvoji kultúry v Starej Ľubovni. Preto veríme, že táto komplexná vonkajšia i vnútorná rekonštrukcia Domu kultúry, ktorý bol postavený ešte v 50. rokoch minulého storočia, zvýši atraktívnosť týchto priestorov a stane sa centrom spoločenského a kultúrneho diania v meste,“ uviedol primátor Ľuboš Tomko.

S cieľom znížiť energetickú náročnosť Domu kultúry uskutočnila samospráva v roku 2017 najskôr výmenu okien a dverí, zateplenie, obnovu fasády a tiež výmenu strechy za takmer 295-tisíc eur. V roku 2018 rekonštruovali vonkajšie schodiská, sokel a vybudovali odkvapový chodník. Odštartovali tiež rekonštrukčné práce v interiéri, ktoré boli rozdelené na stavebnú časť a montáž javiskovej a divadelnej techniky. Obnoviť sa podarilo vstupnú halu a šatne, sociálne zariadenia, viacúčelovú sálu, balkón hľadiska, javisko, ale aj sklady pod javiskom a strojovňou vzduchotechniky. Zhotoviteľ odovzdal stavenisko mestu v septembri tohto roku. Podľa samosprávy trvali práce o mesiac dlhšie, teda spolu sedem mesiacov, dôvodom boli nepredvídané stavebné komplikácie.

Celkové náklady na rekonštrukciu exteriéru dosiahli vyše 413 550 eur. Stavebné práce v interiéri Domu kultúry boli realizované za približne 696 357 eur, z toho viac ako 42-tisíc eur išlo na výmenu a doplnenie audio techniky. „Rekonštrukcia Domu kultúry so sebou priniesla množstvo pozitívnych zmien. V sále sa zlepšili akustické podmienky a zvýšila sa úroveň technických parametrov ozvučenia, čo významne prispelo ku kvalite organizovaných podujatí. Vďaka vybudovaniu väčšieho a priestrannejšieho balkóna a výmene sedačiek sa tiež zvýšilo pohodlie návštevníkov i celkový estetický vzhľad sály, ale aj ostatných častí Domu kultúry, ako sú sociálne zariadenia, vstupné priestory vrátane šatne,“ dodal primátor Tomko.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj