Bratislava 21. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Etická komisia prokuratúry sa bezvýhradne pripája k stanovisku Rady prokurátorov SR, ktorá vyzvala Dobroslava Trnku, aby požiadal generálneho prokurátora o prerušenie výkonu funkcie prokurátora. Uvádza sa to v stanovisku komisie, ktoré zverejnili na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR. Komisia ďalej konštatuje, že o prerušenie výkonu funkcie by mali požiadať aj iní prokurátori, pri ktorých existuje podozrenia z korupčnej alebo inej trestnej činnosti

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Dobroslav Trnka

„Etická komisia prokuratúry považuje vykonávanie funkcie prokurátora danými osobami za súčasného stavu, bez záverov o pravdivosti alebo nepravdivosti medializovných informácii za neprijateľné,” uvádza komisia. Zároveň dodáva, že absolútna väčšina prokurátorov v SR si plní svoje povinnosti podľa ústavy a iných právnych predpisov. Plní si svoje poslanie v oblasti ochrany práv a právom chránených záujmov a ctí si slušnosť, spravodlivosť a etické hodnoty.

Rada prokurátorov SR je podľa minulotýždňového stanoviska hlboko znepokojená a pobúrená medializovanými informáciami o vzťahu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s obvineným Marianom K. Rada preto Trnku vyzvala, aby do vyšetrenia sám požiadal o prerušenie výkonu funkcie prokurátora. Bývalý generálny prokurátor zatiaľ pozastavenú funkciu nemá. Generálna prokuratúra to zdôvodnila tým, že nie je obvinený. Ak sa však Dobroslav Trnka rozhodne požiadať o prerušenie výkonu funkcie prokurátora, generálny prokurátor Jaromír Čižnár je podľa stanoviska GP SR pripravený bezodkladne rozhodnúť.

Denník N. minulý týždeň informoval o existencii nahrávky rozhovoru obvineného Mariana K. s Trnkom. Marian K. podľa nej varoval bývalého generálneho prokurátora, že ho zabijú. Dôvodom údajne bolo, že sa Trnka pokúsil vydierať spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka Gorilou, teda nahrávkou jeho rozhovorov v konšpiračnom byte, o ktorej bol Haščák presvedčený, že už neexistuje. Trnka však autenticitu nahrávky poprel.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj