Praha 5. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto: Facebook)

Portál Novinky.cz zverejnil článok Václava Klausa mladšieho, v ktorom český politik píše o tom, že v súčasnosti dochádza k najväčšiemu útoku na slobodu slova po roku 1989. A podľa Klausa je táto situácia dosť vážna. O čom pojednával jeho hybridný komentár, ako sám píše, si môžete prečítať v článku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Václav Klaus mladší

Hneď na začiatku Klausl ml. upozorňuje na to, že rezistencia českých demokratov je slabá. Podľa jeho názoru dnes existuje veľké množstvo vplyvných osôb i organizácií, ktoré veľmi agresívne podporujú uťahovanie skrutiek, zastrašovanie a umlčanie. Dodáva, že iné názory bývajú často označované za dezinformácie a návrh zákona s desiatkami podpísaných poslancov zase za hybridný útok na .

Na portáli Klaus ml. píše, že vo svojom komentári vychádza z informácií, ktoré na svojich webových stránkach zverejnila Európska komisia (EK).

Ako prvú uvádza skutočnosť, že zriadiť za nemalé peniaze niekoľko desiatok pracovných miest cenzorov. Podľa jeho mienky ide o úradníkov strategickej komunikácie zameranej na potieranie vplyvu dezinformácií. V súvislosti s tým pripomína aj svetoznámy román 1984, ktorého autorom je George Orwell. V ňom sa niečo podobné nazývalo Ministerstvom pravdy.

Orwell bol geniálny autor, ale s letopočtom sa našťastie netrafil prežil som svoj dospelý život v slobode. U svojich detí si tak istý nie som. Trend je desivý,píše Klaus ml. na portáli.

Ďalšou vecou, ktorá je uvedená na stránkach EK, je to, že sa Európska únia spojila s takými technologickými gigantmi, ako je napríklad Facebook, Twitter, Google a Mozilla. Cieľ je prostý cenzurovať internet. Klaus mladší vysvetľuje, že ide predovšetkým o odstraňovanie závadného obsahu. Vo Francúzsku pritom už kontroly obsahu na FB prebiehajú a v Nemecku hrozia prevádzkovateľom dokonca veľké tresty, ak nebudú nevhodný obsah riešiť.

z peňazí daňových poplatníkov bude dotovať vybrané dôveryhodnémédiá v jednotlivých krajinách. Chcú podporovať (opäť desiatky miliónov) šírenie kvalitného spravodajského obsahu. Program Kreatívna Európa oi. za cieľ štrukturálne zmeny v mediálnom sektore,” predstavil politik ďalší fakt, ktorý je uvedený na stránkach EK.

Súčasnú situáciu porovnáva aj s dobou, kedy on sám bol v puberte a často počul, že kritizovať sa môže, ale konštruktívne. Ak by to tak nebolo, tak by išlo o trestný čin poburovania. Ale ako je to dnes?

“Teraz je to úplne iné. Čo je dezinformácia a čo je kvalitný spravodajský obsah, rozhodnú úradníci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť,” uviedol Klaus mladší.

Na záver pripomína, že v minulom týždni v prvom čítaní snemovňa schválila zákon o zriadení Európskeho žalobcu a jeho lokálnych pomocníkov v jednotlivých krajinách. Klaus ml. a pár ďalších ľudí boli proti. Bolo ich však málo.

Tejto unifikáciesa (podľa vnútroštátneho ministra) nezúčastňujú Poľsko, Maďarsko, Británia, Švédsko a Dánsko. My áno. Neviem, kto to v Bruseli odklepol a kedy asi ešte skôr Sobotka než Babiš, ale čert vie. Európsky zatykač už prešiel snemovňou na jeseň,okomentoval zákon.

Koniec svojho článku politik zakončil veľmi poeticky: Ale nebojte sa. Bude pokoj na prácu a tiež také to budovanie. A plány hybridných dezinformátorov prekazia naše vepří boubelatí.

Václav Klaus mladší (ODS) je českým politikom a poslancom. Je synom bývalého českého prezidenta Václava Klausa a jeho manželky Livie. Predtým bol riaditeľom súkromného gymnázia Porgy.


Zdroj