Ženeva 31. januára 2019 (HSP/sana.sy/Foto: SANA)

Stály zástupca Sýrskej arabskej republiky v OSN Hussam al-Din Allaah vo svojom vystúpení na konferencii o odzbrojení v Ženeve zdôraznil, že odmietnutie Spojenými štátmi a jeho spojencami plnenia svojej povinnosti vo veci vytvorenia zónu bez jadrových zbraní na Blízkom východe podporuje okupačný režim Izraela a jeho snahu nepristúpiť k Zmluve o nešírení jadrových zbraní

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Hussam al-Din Allaah

Ako uviedla sýrska informačná agentúra SANA, Hussam al-Din Allaah zdôraznil, že Sýrska arabská republika opätovne potvrdzuje význam konferencie o odzbrojení ako jediného multilaterálneho rokovacieho fóra za podmienok, že krajiny, ktoré podpísali Zmluvu o nešírení jadrových zbraní, budú mať príslušnú politickú vôľu. Poukázal tiež na výzvy, ktorým čelí celé ľudstvo kvôli existencii a používaniu jadrových zbraní.

„Na základe toho,“ uviedol zástupca SAR, „Sýria zdôrazňuje dôležitosť problematiky odzbrojenia ako priority pre medzinárodné spoločenstvo na základe Charty OSN. Zdôrazňuje tiež význam rešpektovania zvrchovanosti, politickej nezávislosti, jednoty a územnej celistvosti štátov, ako aj nezasahovania do ich vnútorných záležitostí,“ podčiarkol.

Prízvukoval, že Sýria súhlasí s varovaním generálneho tajomníka OSN o nebezpečenstve ilúzie, že bezpečnosť môže byť dosiahnutá silou a nie prostredníctvom primeraného dialógu a medzinárodnej spolupráce. Pritom poukázal na politiku Spojených štátov a ich spojencov, ktorá zapríčinila humanitárne katastrofy a za ktorú ľudia v blízkovýchodnom regióne stále platia príliš vysokú cenu.

Hussam al-Din Allaah podotkol, že USA povzbudzujú svojho spojenca Izrael, aby pokračoval vo svojom agresívnom kurze proti sýrskemu územiu. Uviedol, že politika Spojených štátov ohrozuje stabilitu v regióne Blízkeho východu, medzinárodný mier a bezpečnosť.

Podľa Hussama al-Dina Allaaha hlavné kritérium úspešnej diskusie o plánovanej dohode v roku 2020 závisí od úplného plnenia rezolúcie o Blízkom východe z roku 1995, ako aj od snahy vytvoriť na Blízkom východe zónu bez jadrových a iných zbraní hromadného ničenia.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj