Srílanský najvyšší súd uznal, že prezident porušil ústavu

Kolombo 14. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eranga Jayawardena)

Srílanský najvyšší súd uznal, že prezident Maithrípála Siriséna porušil ústavu, keď nariadil rozpustenie parlamentu a vyhlásil nové voľby. Sedem sudcov sa zhodlo na verdikte, pričom citovali ústavný dodatok z roku 2015, podľa ktorého na to prezident nemal právo

Na snímke srílanský prezident Maithrípála Siriséna

Politická kríza v krajine sa začala v októbri, keď prezident zosadil premiéra Ranila Vikramasingha a na jeho miesto vymenoval bývalého prezidenta Mahindu Rádžapaksu. Ten sa snažil získať väčšinu v parlamente, no neuspel. Siriséna následne nariadil jeho rozpustenie a vyhlásil voľby, čo však zastavil najvyšší súd. Premiérovi sa odvtedy dva razy nepodarilo získať dôveru parlamentu a prezident nechcel do funkcie opäť vymenovať Vikramasingha, a to aj napriek kritike, že jeho konanie je protiústavné. Odvolaný premiér však v stredu uspel v parlamentnom hlasovaní o dôvere. Za politika sa postavilo 117 z 225 členov parlamentu.

Poslanci sa teraz môžu pokúsiť o zosadenie prezidenta, na čo však potrebujú dvojtretinovú väčšinu v parlamente, no Vikramasinghe disponuje len relatívnou väčšinou.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj