Belehrad 3. januára 2019 (HSP/Foto:PrintScreen)

Šéf delegácie Srbska v Parlamentnom zhromaždení NATO a poslanec srbského parlamentu Dragan Šormaz uviedol, tento mesiac by Srbsko malo podpísať nový Individuálny plán partnerstva s NATO – IPAP (Individual partnership action plan). Domáce médiá uvádzajú, že Srbsko v súvislosti s plánovaným podpisom tejto dohody poslalo svoje návrhy vedeniu NATO a očakáva sa, že onedlho dostane odpoveď

V rozhovore pre domáci portál šéf delegácie Srbska v Parlamentnom zhromaždení NATO a poslanec srbského parlamentu Dragan Šormaz vysvetlil, že v rámci Individuálneho plánu Srbsko môže navrhovať tie oblasti spolupráce, ktoré ho najviac zaujímajú. Dragan Šormaz prezradil, že jednou z podobných oblastí, ktorá zaujíma Srbsko, je konanie v krízových situáciách, ako napríklad, požiare, záplavy a iné prírodné katastrofy.

„Sú oblasti, v ktorých Srbská armáda zaostáva od úrovne moderných krajín Západu – sú to hybridné a kybernetické hrozby, ktoré v budúcnosti budú sa zvyšovať. Myslím si, že v tejto oblasti máme pracovať nad modernizáciou – napríklad, počas cvičení, učiť sa pracovať s novými technológiami, využívať ich, pretože skutočne máme problémy v tejto oblasti. Je to práve oblasť, v ktorej potrebujeme spoluprácu s NATO, pretože okrem Severoatlantickej aliancie nám v tomto ozaj nemôže pomôcť nik iný,“ vyhlásil Dragan Šormaz.

Viacerí srbskí analytici a média zaujali kritický postoj voči názoru Dragana Šormaza, varovali pred zblížením s NATO a poukázali na to, že Srbsko si v tejto oblasti môže zvoliť iného partnera – Rusko. Niektorí domáci analytici prízvukovali, že niektorí srbskí politici by si  konečne mali ujasniť, s kým chcú spolupracovať vo vojenskej, hospodárskej a politickej činnosti – s NATO alebo s Ruskom.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj