Srbsko žiada zvolať zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN ohľadom kosovskej armády

Priština 14. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Srbsko žiada zvolať zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN ohľadom piatkového rozhodnutia Kosova o vzniku armády. Vyhlásil to srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič, ktorého vyjadrenie priniesla agentúra AP

Na snímke srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič

Vznik kosovskej armády podľa Dačiča predstavuje “najpriamejšiu hrozbu pre mier a stabilitu v regióne a aj pre bezpečnosť srbského ľudu”.

Srbská vláda odsúdila rozhodnutie parlamentu v Prištine o vzniku kosovskej armády. Podľa riaditeľa srbského vládneho úradu pre Kosovo Marka Djuriča považuje Belehrad kosovskú armádu za “nezákonnú, okupačnú ozbrojenú formáciu”. Vznik kosovskej armády je v rozpore s medzinárodnými dohodami, ktoré ukončili vojnu v Kosove z rokov 1998-99, zdôraznil. Mierové jednotky NATO v Kosove (KFOR) by podľa neho mali zabrániť akýmkoľvek akciám kosovskej armády a odzbrojiť jej príslušníkov.

Kosovskí lídri sa naopak pokúšajú Srbsko ubezpečiť, že vznik armády nepredstavuje hrozbu pre mier v regióne. “Kosovská armáda nebude nikdy použitá proti nim (Srbom),” vyhlásil premiér Ramush Haradinaj. Srbská armáda bude mať podľa neho v kosovskej armáde “nového partnera”.

Poslanci kosovského parlamentu schválili v piatok tri návrhy zákonov o transformácii bezpečnostných síl na armádu, čo je krok, ktorý podporujú Spojené štáty. Hlasovanie bojkotovali zástupcovia srbskej menšiny.

Poľutovanie v tejto súvislosti vyjadrila aj Európska únia. EÚ považuje normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom za kľúčovú podmienku prípadného budúceho členstva oboch krajín v EÚ.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj