Belehrad 8. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sakchai Lalit)

Bývalá thajská premiérka Jinglak Šinavatrová, ktorá predvlani utiekla zo svojej krajiny pred tým, ako ju odsúdili na päťročné väzenie v súvislosti s korupčnou kauzou, získala srbské štátne občianstvo. Podľa agentúry AP o tom vo štvrtok informovali srbské médiá

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jinglak Šínavatrová

Srbská štátna agentúra Tanjug napísala, že Šinavatrovej bolo občianstvo priznané, pretože “by to mohlo byť v záujme Srbska”. Srbskí predstavitelia sa k dôvodu udelenia dosiaľ nevyjadrili.

Vládny dekrét, ktorý priznanie občianstva Šinavatrovej potvrdzuje, zverejnil ešte v júni srbský úradný vestník, píše AP. Dodáva, že thajská expremiérka teraz môže bez víz cestovať do vyše 100 štátov vrátane väčšiny členských krajín Európskej únie.

Šinavatrovú odsúdili predvlani v Thajsku v neprítomnosti na päť rokov väzenia za nedbalosť pri rozhodovaní o štátnych dotáciách pre pestovateľov ryže, čím vznikla Thajsku strata približne 286 miliárd bahtov (7,35 miliardy eur). Uvedeného prečinu sa mala dopustiť počas pôsobenia svojej vlády (2011 – 2014), ktorú ukončil vojenský prevrat.

Podporovatelia expremiérky sú presvedčení, že za stíhaním stoja protivníci jej brata, telekomunikačného magnáta Thaksina Šinavatru, ktorý bol takisto thajským premiérom, až kým ho v roku 2006 nezosadila armáda po obvineniach z korupcie a urážania thajskej monarchie.

Šinavatrová krátko pred vynesením rozsudku porušila podmienky kaucie a utiekla – údajne do Londýna cez Dubaj, kde žije v dobrovoľnom exile jej brat Thaksin Šinavatra. Ten do Dubaja prišiel v roku 2008 s cieľom vyhnúť sa väzeniu za korupciu, pričom v roku 2009 mu udelila štátne občianstvo Čierna Hora. Miesto aktuálneho pobytu expremiérky dosiaľ nie je známe.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj