Mníchov 14. februára 2020 (HSP/Foto:Pixabay)

„Západné hodnoty stratili svoju aktualitu a vnútri „pevnej konfigurácie“ došlo k rozkolu. Západ sa nachádza vo vážnej kríze. V posledných rokoch svet sleduje, ako sa prehlbujú protirečenia vnútri systému. Kríza západnej civilizácie je výhodná pre Rusko, Čínu a Indiu, ktoré sa stávajú lídrami na medzinárodnej aréne,“ uvádza sa v správe pre Mníchovskú konferenciu – „Westlessnes“ („Bezzápadnosť“ alebo „Bez Západu“), ktorú prezentoval riaditeľ podujatia Wolfgang Ischinger

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa neho Západ zároveň čelí ako vonkajším, tak aj vnútorným politickým problémom, čo sa najjasnejšie prevalilo počas vlaňajšej tlačovej konferencii, keď nemecká kancelárka Angela Merkelová a viceprezident USA Mike Pence ponúkali úplne odlišné riešenia a prípade kľúčových výziev – od budúcej dohody s Iránom alebo plynového projektu Severný prúd-2 až po náklady NATO na obranu a transatlantické obchodné nezhody.

„Významné mocenské zmeny vo svete a rýchle technologické zmeny napomáhajú vzniku pocitu nepokoja a obáv. Svet sa stáva čoraz menej západným. Ale čo je ešte dôležitejšie, samotný Západ  tiež sa môže stať menej západným. To je práve to, čo nazývame „nevedomosťou“, uviedol Wolfgang Ischinger vo svojej správe

Podotkol, že západné štáty v ostatných rokoch odmietajú priamo sa zúčastňovať na konfliktoch, radšej poskytujú pomoc spojencom prostredníctvom výcviku vojakov a dodávok zbraní. „Sme svedkami „rozpadu“ Západu ako pomerne zjednotenej geopolitickej konfigurácie,“ napísal autor správy. Podľa neho moderná duchovná izolovanosť Západu je zapríčinená posilnením neliberálneho a nacionalistického tábora v západnom svete. Konštatuje, že Rada bezpečnosti OSN stratila schopnosť podnikať opatrenia na urovnanie konfliktov kvôli stálym nezhodám v tejto organizácii.

Časť správy o politike Ruska kritizuje súčasnú politiku Kremľa. V nej sa hovorí, že Moskva so slabými kartami v rukách dosiahla vlani niektoré významné víťazstva. Ako príklad, sa uvádza návrat ruskej delegácie do PZRE a návrhy francúzskeho prezidenta, aby Západ zrevidoval vzťahy Ruska a Európy. Konštatuje, že zároveň rad opatrení Kremľa zapríčinil konsolidáciu niektorých štátov proti Moskve. Napríklad, po udalostiach na Kryme v roku 2014 členské štáty NATO začali prevádzať viac finančných prostriedkov do rozpočtu Severoatlantickej aliancie.

Wolfgang Ischinger uviedol aj ďalšie faktory, kvôli ktorým, podľa neho, niektorí krajiny sa skonsolidovali proti Rusku: otrávenie v Salisbury, ovplyvňovanie amerických volieb, prepisovanie histórie, zabitie čečenského bojovníka v Berlíne a pod.

Konferenciu, ktorej 56. ročník sa otvára dnes a potrvá tri dni v mníchovskom hoteli Bayerischer Hof, otvorí nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Ide o jedno z najvýznamnejších stretnutí expertov na bezpečnostnú politiku na svete. Na tohtoročnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii sa očakáva účasť približne 40 hláv štátov a vlád a asi  100 ministrov. Rusko bude reprezentovať minister zahraničia Sergej lavrov.

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj