Bratislava 10. mája 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus, File)

Spoluzakladateľ Facebooku Chris Hughes tvrdí, že je čas rozdeliť sociálne médiá WhatsApp a Instagram. Pre New York Times vo štvrtok uviedol, že generálny riaditeľ Mark Zuckerberg premenil Facebook na monopol, ktorý bráni hospodárskej súťaži

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa Hughesa je Zuckerberg dobrý človek, ale jeho moc je nekontrolovateľná. Dodal, že pozornosť jeho spoluzakladateľa na rast ho viedla k obetovaniu bezpečnosti.

S Markom Zuckerbergom sa Hughes pozná ešte z vysokej školy, kde spolu v roku 2004 založili TheFacebook. Z projektu odišiel v roku 2007.

Po pätnástich rokoch od založenia Facebooku je Mark Zuckerberg stále výkonným riaditeľom tejto spoločnosti, a navyše ovláda aj WhatsApp, Instagram a Messenger.

Hughes tvrdí, že v súčasnej dobe nevlastní žiaden podiel vo Facebooku alebo v inej spoločnosti sociálnych médií.

Facebook je už dlhšiu dobu pod paľbou kritiky za neustále sa rozširujúci zoznam nedostatkov v oblasti súkromia a bezpečnosti.

Zuckerberg sa však k tejto téme bližšie nevyjadril.

Kritici vrátane Hughesa upozorňujú, že Facebook získal značnú silu. Podobne ako Hughes zmýšľa aj kandidátka na prezidentský úrad, Elizabeth Warrenová, ktorá by chcela dosiahnuť rozbitie veľkých technologických firiem.

Podľa Hughesovho názoru, je Facebook monopol, ktorý by mal byť nútený od seba oddeliť WhatsApp a Instagram. Tiež vyzval na zriadenie novej federálnej agentúry na reguláciu technologických spoločností, ktorej “prvým mandátom bude ochrana súkromia”.

V súčasnej dobe sa v oblasti ochrany súkromia vedie diskusia. Medzitým však Facebook čelí pokutám vo výške 5 miliárd dolárov od Federálnej obchodnej komisie za porušenie súkromia. Podľa kritikov je táto suma prinízka a zanedbateľná, keďže zisky spoločnosti sa len v minulom roku vyšplhali na 55,8 miliárd dolárov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj