Moskva 3. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Mikhail Klimentyev)

Dvojstranná spolupráca a regionálne a medzinárodné témy budú stredobodom stredajších rokovaní prezidentov Ruska a Srbska Vladimira Putina a Aleksandara Vučiča v ruskom čiernomorskom letovisku Soči. Informovala o tom v utorok tlačová služba Kremľa, ktorú citovala agentúra TASS

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Vladimir Putin a Aleksandar Vučič

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič v rozhovore pre TASS, zverejnenom v utorok, uviedol, že Srbsko považuje Rusko za blízkeho priateľa a strategického partnera a nemá v úmysle pripojiť sa k protiruským sankciám. Taktiež povedal, že strategické smerovanie Srbska k vstupu do Európskej únie by nemalo poškodiť jeho vzťahy s Ruskom a Čínou.

Srbský prezident pricestuje do Ruska na pracovnú návštevu. Hovorca Kremľa Dmitrj Peskov ešte 22. novembra označil túto návštevu za „mimoriadne dôležitú“.

„Sme si dobre vedomí skutočnosti, že existujú určité strany, ktoré by chceli túto návštevu vopred zmariť. Sme presvedčení, že to nedokážu a že cesta bude zmysluplná, produktívna a znova preukáže partnerskú povahu vzťahov medzi Ruskom a Srbskom,“ zdôraznil Peskov, pričom poukazoval na kauzu, ktorá sa týka údajného pokusu ruského spravodajského dôstojníka naverbovať údajného vysokopostaveného funkcionára Srbska. Video z toho aktu sa objavilo na YouTube 17. novembra.

Vučič vtedy pre týždenník Der Spiegel povedal, že jeho krajina chce dobré a na dôvere založené vzťahy s Ruskom. Zdôraznil, že v dôsledku údajného špionážneho škandálu nezruší svoju návštevu Ruska.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vyhlásila, že špionážna aféra je len ďalšou provokáciou pred blížiacimi sa schôdzkami na vysokej úrovni medzi Moskvou a Belehradom.

Srbský minister obrany Aleksandar Vulin naznačil, že táto záležitosť má spojitosť s rozhodnutím Srbska zotrvať vojensky neutrálne aj napriek tomu, že väčšina krajín v balkánskom regióne je v NATO.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj