Washington 11. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)

Americký prezident Donald Trump podpíše nariadenie, ktoré umožní prípadné zavedenie “veľmi významných nových sankčných opatrení” voči Turecku. Majú ho odradiť od ďalších útočných vojenských akcií v Sýrii. Oznámil to v piatok minister financií USA Steven Mnuchin

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký minister financií Steven Mnuchin

Podľa agentúr DPA a AFP Mnuchin zdôraznil, že USA zatiaľ nezavádzajú voči Turecku sankcie. “Dúfame, že ich nebudeme musieť použiť… Ak to bude potrebné, môžeme odstaviť turecké hospodárstvo,” poznamenal. V tejto súvislosti varoval Turecko, aby nepostupovalo príliš hlboko dovnútra Sýrie.

“Finančné inštitúcie upozorňujeme, že by mali byť opatrné a že by mohli existovať sankcie… Prezident ich v prípade potreby použije,” odkázal Mnuchin z Bieleho domu.

Vojenská ofenzíva Turecka v severovýchodnej Sýrii môže mať zničujúce humanitárne dôsledky a môže viesť k ďalšej destabilizácii regiónu, varovala medzitým ľudskoprávna organizácia Amnesty International a vyzvala Turecko, aby dodržiavalo medzinárodné právo.

Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), dlhoročný spojenec Spojených štátov v boji proti teroristom z organizácie Islamský štát (IS), sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj