Viedeň 13. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) chce presadiť, aby sa zákaz diskriminácie na základe veku dostal do ústavy. Informovala o tom v utorok stanica ORF. Zastupujúci šéf poslaneckého klubu SPÖ Jörg Leichtfried označil diskrimináciu na základe veku za jednu z najväčších výziev súčasnosti. Podľa jeho slov si diskrimináciu uvedomuje 14 percent ľudí starších ako 50 rokov. Mnohí ďalší si však podľa neho diskriminačné praktiky ani neuvedomujú

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Z tohto dôvodu je potrebná celoštátna kampaň, aby sa o tejto problematike vytvorilo dostatočné povedomie, uviedol Peter Kostelka, predseda Združenia seniorov Rakúska (PVÖ), čo je organizácia blízka strane SPÖ. Dodal, že potrebná je aj zmena spôsobu myslenia spoločnosti.

Ako príklady znevýhodňovania seniorov menovali Leichtfried a Kostelka okrem iného skutočnosť, že starší ľudia sa často nachádzajú v situácii, že banky im nechcú poskytnúť pôžičku, nesmú ani prečerpať limit na svojom účte a musia platiť príplatky za poistenie. Zobrazovanie starších osôb v médiách a reklame je podľa nich mnohokrát tiež diskriminačné.

Nerovnaké zaobchádzanie sa objavuje aj v oblasti zdravotníctva. Kostelka kritizoval fakt, že preventívne vyšetrenia rakoviny prsníka sa ženám starším ako 70 rokov neposkytujú, ako i to, že darovanie krvi nie je od istého veku vôbec možné.

Ako doplnila ORF, SPÖ chce navyše rozšíriť aj platný zákon o rovnakom zaobchádzaní a zvýšiť počet personálu prokuratúry zaoberajúceho sa touto problematikou.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj