Washington 4. februára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Česká odborníčka na medzinárodné vzťahy a Blízky východ Tereza Spencerová vo svojom komentári sumarizuje najnovšie plány USA s ich vojskami v Afganistane, Sýrii a Iraku. Podľa Spencerovej to nakoniec nebude úplný odsun z Afganistanu, ako to prezentuje hlava štátu Donald Trump

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Trump síce vo svojich vyhláseniach už niekoľko týždňom trvá na tom, že odsunie vojakov z Afganistanu a Sýrie… “ale pod tlakom Kongresu by ich znenazdajky v Afganistane “trochu nechal”, aj keď to znamená koniec mierových rokovaní s Talibanom, čo vo výsledku pre zmenu povedie k nepokrytej porážke v Afganistane,” myslí si Tereza Spencerová.

Dodáva k tomu, že USA by v následnosti na tento krok potom presunuli jednotky zo Sýrie do Iraku, kde vraj budú “sledovať Irán” a “brániť Izrael”.

Podľa Spencerovej tak pokračuje Trumpove pravidlo “čo týždeň, to iný názor”.

“V posledných týždňoch pritom v USA prebieha zaujímavá debata o tom, koľko vojakov v Iraku vlastne majú, ako by si tým nikto nebol ani istý.” Čísla sa podľa Spencerovej pohybujú medzi 5000 až 6500 vojakov.

“Iracká vláda v každom prípade akceptuje amerických vojakov v úlohe inštruktorov pri výcviku irackých ozbrojených síl, ale nie ako hrozbu pre Irán,” podčiarkla.

Odchod amerických vojakov z krajiny je podľa jej slov v Iraku horúcou témou, pričom zástancov “Yankees go home!” neustále pribúda.

“Že by bola na obzore ďalšia “nevíťazná” vojna v Iraku? Alebo stačí počkať, čo bude hovoriť Trump budúci týždeň? Alebo bude najlepšie počkať, čo skutočne urobí?” uzatvára česká novinárka.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj