Bratislava 4. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Rui Vieira)

Česká novinárka a publicistka Tereza Spencerová v svojom komentári približuje situáciu britskej politickej scény. Boris Johnson  prišiel v parlamente o svoju tesnú väčšinu na úkor poslancov, ktorí nechcú brexit bez dohody, teda odchod Británie v pôvodne avizovanom termíne k 31. októbru

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Boris Johnson

Novinárka pripomína, že poslanci by po novom odložili brexit až na budúci január, pokiaľ sa s EÚ nepodarí dojednať dohodu.

“Johnson zúri, hovorí o pokračujúcom chaose a zvažuje vypísanie urýchlených predčasných volieb, v ktorých by mimochodom, znovu o brexite rozhodli voliči,” konštatuje a dodáva, že k vypísaniu volieb ale potrebuje dve tretiny poslancov, “konkrétne 434, ale jeho vláda ich má len 311, a ak by začal napĺňať sľuby a vyhadzovať zo strany rebelov, tak ešte menej.”

Líder socialistov Jeremy Corbyn medzitým volá po nových voľbách a to už od leta 2017, teda od chvíle, keď v tých posledných tesne prehral. Podľa novinárky je ale otázne, či bude chcieť počuť “hlas ľudu” práve teraz, keď “brexitový kŕč pokračuje”.

Johnsonova Konzervatívna strana prišla o parlamentnú väčšinu

Konzervatívna strana britského premiéra Johnsona prišla oficiálne o väčšinu v parlamente po tom, ako z jej radov v utorok odišiel bývalý štátny tajomník Phillip Lee a pridal sa k strane Liberálni demokrati.

Liberálni demokrati, zasadzujúci sa za zotrvanie v Európskej únii, vo vyhlásení “s potešením oznámili”, že do ich strany vstúpil Phillip Lee, “poslanec za volebný obvod Bracknell”.

“Táto konzervatívna vláda sa agresívne pokúša bezcharakternými spôsobmi o presadenie ničivého brexitu,” povedal na margo svojho prestupu samotný Lee. “Využíva politickú manipuláciu, zastrašovanie a lži. A robí to úmyselným a uváženým spôsobom,” dodal.

Po letných prázdninách v utorok pokračuje zasadanie britského parlamentu, ktoré by malo byť opäť predčasne prerušené na budúci týždeň na základe žiadosti premiéra Johnsona.

Konzervatívni poslanci vrátane Leeho, ktorí nesúhlasia s brexitom bez dohody, aký Johnson nevylučuje, sa spojili s opozičnými stranami zastúpenými v parlamente a vypracovali návrh zákona, ktorý by odchod Británie z EÚ bez dohody znemožnil.

O jeho zaradení do programu stredajšieho parlamentného zasadnutia by mali hlasovať v utorok večer.

Johnson varoval, že všetkým konzervatívnym poslancom, ktorí zmienený návrh podporia zabráni, aby za jeho stranu kandidovali v akýchkoľvek nadchádzajúcich voľbách, ktorých skoré konanie je podľa agentúry AFP čoraz pravdepodobnejšie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj