Spencerová: Európski dodávatelia začínajú mať problémy s plynom, čoskoro budú na výber už len Rusko a USA. Ako sa rozhodne Európa?

Praha 15. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

Česká komentátorka medzinárodného diania Tereza Spencerová pripomína, že viacerí významní dodávatelia zemného plynu do Európy začínajú mať problémy s vlastnými zásobami a onedlho sa trh zmenší len na veľkých hráčov, ktorí sú zjavnými politickým a ekonomickými rivalmi. Stále však nie jasné, z ktorej strany bude prúdiť dôležitá energetická komodita smerom na starý kontinent, aj keď v cene je podľa Spenceorvej “násobný” rozdiel

Ilustračné foto

Spencerová vo svojom dennom prehľade na stránkach Prima informuje, že Alžírsko, ktoré dodáva do Európy takmer 50 miliárd kubických metrov zemného plynu, bude mať už počas troch rokov problémy s dodávkami, pretože zvýšený európsky dopyt mu nenechá dostatok surovín ani pre vlastnú spotrebu.

Rovnako tak, aj Holandsko, ktoré do Európy dodáva asi 39 miliárd kubických metrov, má v najbližšom období rozhodnúť, či kvôli hrozbe zemetrasenia uzavrie ťažbu pri Groningene.

“Nórska plynová produkcia bez nových nálezísk klesá na tridsaťročné minimum… USA sankciami ochromili Irán, ohrozujú Turk Stream, dodávky z Kaspického mora sú stále skôr len na papieri… Suma sumárum: Európe pre najbližších pár rokov zostáva voľba medzi Ruskom alebo USA s jeho násobne drahším skvapalneným plynom,” uvádza česká novinárka.

Dodáva, že americkým plánom na dovoz plynu zatiaľ stále bráni súčasná absencia dostatočného počtu terminálov pre spracovanie amerického skvapalneného plynu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj