Berlín 6. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jens Meyer)

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SDP) potvrdila ako svojich nových spolupredsedov Norberta Waltera Borjansa a Saskiu Eskenovú, ktorí patria medzi kritikov súčasnej veľkej koalície s konzervatívcami kancelárky Angely Merkelovej

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Norbert Walter-Borjans a Saskia Eskenová

Nových lídrov strany oficiálne schválili delegáti trojdňového zjazdu SDP, ktorý sa v piatok začal v Berlíne. Potvrdili tak voľbu členskej základne, ktorá si 67-ročného Borjansa a 58-ročnú Eskenovú vybrala v predchádzajúcom niekoľko týždňov trvajúcom hlasovaní.

Borjansa, exministra financií Severného Porýnia-Vestfálska, v piatok podporilo 89,2 percenta delegátov zjazdu. Poslankyňa Spolkového snemu Saskia Eskenová získala 75,9 percenta hlasov, informovala agentúra DPA.

Obaja noví spolupredsedovia patria k ľavicovému krídlu strany a kritizujú účasť SPD v spolkovej koaličnej vláde, v ktorej sú sociálni demokrati partnerom konzervatívneho bloku CDU/CSU.

Výber nových spolupredsedov vyvolal pochybnosti ohľadne ďalšej budúcnosti tejto veľkej koalície.

Novozvolení lídri podľa agentúry AP prisľúbili, že budú presadzovať jasné ľavicové smerovanie strany. Nepožadujú však okamžitý odchod sociálnych demokratov z vlády uprostred volebného obdobia.

Radi by však od CDU/CSU dosiahli určité ústupky, ktoré by výraznejšie dostali do vládnej politiky sociálnodemokratickú agendu, napríklad v oblasti zvýšenia minimálnej mzdy, posilnenia verejných investícií a razantnejšej klimatickej politiky. Vyplýva to z programového dokumentu, ktorý Borjans a Eskenová predložili delegátom zjazdu.

„(Dokument) je formulovaný tak, aby umožnil rokovania so stranami Únie… o otázke pokračovania veľkej koalície,“ uviedla Eskenová v prejave k účastníkom zjazdu. „Dávame koalícii šancu na ďalšie pokračovanie, nie viac ani menej“.

Konzervatívny blok CDU/CSU však vylučuje možnosť otvárania koaličnej dohody s SPD.

Členovia SPD hlasovali o nových spolupredsedoch od 14. októbra. Výsledky volieb boli oficiálne vyhlásené 30. novembra. Borjans a Eskenová v nich jednoznačne porazili konkurenčný predsednícky tandem Olaf Scholz a Klara Geywitzová, ktorý mal podporu straníckeho establišmentu a jednoznačne preferoval zotrvanie SPD v Merkelovej vláde.

SPD si volila nových lídrov po tom, ako v júni z funkcie predsedníčky odstúpila Andrea Nahlesová. Funkcie sa vzdala po tom, ako sociálni demokrati neuspeli vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj