Madrid 3. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ariana Cubillos)

Španielska vláda vo štvrtok oznámila, že venezuelským úradom nevydá opozičného aktivistu Leopolda Lópeza, ktorý sa uchýlil na veľvyslanectvo Španielska v Caracase, informovala agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke uprostred líder opozície Leopoldo Lopez

Španielske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že vláda “za žiadnych okolností neuvažuje o vydaní Lópeza venezuelským úradom a ani ho nemieni požiadať, aby opustil rezidenciu veľvyslanca”.

Madrid toto vyhlásenie vydal po stretnutí španielskeho veľvyslanca vo Venezuele a venezuelského ministra zahraničných vecí Jorgeho Arreaza.

Španielsko chce “nájsť riešenie čo najrýchlejšie”, no vo vyhlásení je zdôraznené, že podľa medzinárodného práva je diplomatická rezidencia nedotknuteľná.

López bol v domácom väzení za to, že v roku 2014 viedol pouličné protivládne protesty. V utorok sa objavil po boku opozičného lídra Juana Guaidóa. Oznámil, že ho “oslobodili” vojaci podporujúci Guaidóa, ktorý v ten deň vyzval ozbrojené sily, aby povstali proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi.

López ešte v utorok požiadal, aby jemu a jeho rodine poskytla útočisko čilská ambasáda vo venezuelskej metropole Caracas. Neskôr sa však rozhodol, že sa uchýli na tamojšie španielske veľvyslanectvo.

Agentúra AP označila Leopolda Lópeza za najvýznamnejšieho venezuelského opozičného aktivistu a za politického mentora Juana Guaidóa.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj