Bratislava 1. februára 2019 (HSP/Foto:Facebook-Patrick Linhart)

V posledných dňoch sme sa všetci oboznámili so skutočnosťou, ako jednoducho sa dokáže dostať mäso z chorých kráv priamo do školských jedální. Problémy s mäsom nie sú na Slovensku ojedinelé a väčšinou dokumentovaná kvalita nesúvisí so skutočnosťou

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Patrick Linhart

Nie je ale náhodou populárna a poburujúca téma “nekvalitného mäsa z Poľska” iba vďačnou zástierkou kvality toho nášho – zo Slovenska? Dokážu slovenskí výrobcovia vysvetliť aspoň to, čo deklarujú v zložení ich vlastných výrobkov?

V nasledujúcom videu si to preveríme.

Šéf nezávislej organizácie Testy Potravín Parick Linhart Bsc., ktorý je zároveň prvým potravinovým kritikom na Slovensku, vykonal audit znalosti výrobcov o svojich produktoch. Viacerí z nich totiž údajne v predchádzajúcom období odmietali s touto organizáciou komunikovať a odpovedať na položené otázky, odkazujúc na ich firemné propagačné webové stránky.

Preto sa s nimi Linhart stretol zoči voči na mieste, kde podľa jeho slov “nemali kam ujsť”, a to na ich vlastnej výstave v bratislavskej Inchebe.

Pýtal sa ich zoči – voči nepríjemné otázky. Otázky boli ale veľmi banálne.

Prvá z nich bola, aké majú ich výrobky zloženie… Ponúkame vám skrátenú verziu pôvodne dvojhodinového online videa, ktorá podľa Patricka Linharta “dokonale odráža stav slovenského potravinového aj otravinového priemyslu”.

Pre Hlavné Správy tento, dnes už naozaj známy potravinový kritik a predseda organizácie Testy Potravín, poskytol exkluzívne pár rýchlych slov.

“Nešiel som nikoho provokovať, ale po dlhšej ignorácii (pred nami) sa ukrývajúcich výrobcov som sa ako právnická osoba, zastupujúca našu slovenskú organizáciu, ktorá ako prvá a bohužiaľ jediná vykonáva potravinové testy so svojich vlastných zdrojov, nie fondov EÚ, rozhodol konať.

Navštívil som výrobcov osobne, a to priamo v priestoroch, kde nemali kam ujsť. Jednalo sa totiž o verejné priestory, kde prezentovali a predávali svoje produkty.

Tam spotrebitelia dostali konečne šancu na otvorenú diskusiu. Avšak v mnohých prípadoch to dopadlo tragi-komicky. Nech si spotrebiteľ urobí sám prehľad o tom, ako si nás títo výrobcovia vážia. Aspoň konzument pochopí ich firemnú politiku a tým pádom aj vzťah k spotrebiteľom.

Naša organizácia ako jediná na Slovensku vykonala napríklad rozsiahly celoštátny audit Spišských párkov. Takýto rozsiahli test bol prvým od založenia Slovenskej Republiky. Hoci na to máme štátne orgány, ktoré si platíme.

Nesmieme pozabudnúť, že Ministerstvo Pôdohospodárstva, spoločne so Štátnou Potravinovou Správou, si urobilo veľkú vlastnú reklamnú PR kampaň na základe pár testíkov, no keď naša organicácia kontrolovala štátnu kontrolnú organizáciu, zistili sme, že 5 z vyše 20 mäsokombinátov nie je oprávnených naďalej držať licenciu na výrobu tejto bývalej delikatesy, keďže do nich pridávajú kozie črevá, morčacie a iné druhy zmesí, ktoré sú v tomto produkte nepovolené.

Toto je klasický príklad zlyhania riaditeľa Štátnej správy a Ministerky. Tým vyhovuje odpútavať pozornosť poľským nekvalitným mäsom, pričom tým podľa nášho názoru iba “zastierajú podvody  a zlyhanie vo vlastnom sektore””.

Budete niekoho žalovať?

“Áno, chystáme sa na hĺbkový audit a pripravujeme aj žalobu na firmu Gašparík. Momentálne naši právnici formulujú body obžaloby a vykonáme hĺbkové laboratórne testy. Kde zlyháva nami platená štátna inštitúcia, tam je Linhart a spotrebitelia (smiech).

Mrknite sa na videodokument a sami posúďte, koho v budúcnosti podporíte svojim nákupom. Nezabúdajme, totiž, že sa vyrába iba to, čo my nakupujeme, čiže my hlasujeme našimi peňaženkami.

Bohužiaľ, je to tu ako v Kocúrkove. Zapnite si video, biopopcorn do ruky, vyložiť nohy na stôl a užite si show.”…

Tu je spomínaná skrátená verzia pôvodného videa:


Zdroj