Londýn 7. apríla 2019 (HSP/Foto: Screenshot YouGov)

V priebehu posledných rokov obyvatelia Európy stále menej podporujú NATO. Na podobný záver prišli odborníci britského inštitútu YouGov po sociologickom prieskume, ktorý uskutočnili. Výsledky prieskumu komentoval na portáli spoločnosti YouGov analytik Matthew Smith.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Graf výskumu YouGov

Podotkol, že ešte pred dvomi rokmi viac ako dve tretiny obyvateľov Nemecka podporovali členstvo svojej krajiny v NATO (68%). V súčasnosti táto podpora poklesla na 54%.

Vo Veľkej Británii v rovnakom období počet podporovateľov NATO poklesol zo 73% na 59%, vo Francúzsku z 54% na 39%. Rovnako poklesla podpora členstva v NATO aj v škandinávskych krajinách, aj keď ešte zostáva na pomerne vysokej úrovni.

V Dánsku sa podpora NATO znížila z 80% na 70%, v Nórsku zo 75% na 66%. V Spojených štátoch počet podporovateľov NATO zostáva približne na rovnakej úrovni, aj keď predsa trocha poklesol zo 47% pred dvomi rokmi na 44% v súčasnosti.

Väčšina obyvateľov členských krajín NATO podporuje článok 5 Stanov Severoatlantickej aliancie, ktorý zaväzuje NATO poskytovať vojenskú pomoc každému členovi aliancie v prípade, ak bude napadnutý: v Nemecku je to 58%, vo Francúzsku 53%, vo Veľkej Británii 66% a v USA 57%.

Zároveň však mnohí Európania nemajú jednotný názor, čo sa týka pomoci niektorej členskej krajine. Napríklad, 68% sú proti tomu, aby vojenská pomoc bola poskytnutá Turecku v prípade, ak bude napadnuté Ruskom. Podobnú pomoc podporuje iba 14% Nemcov. Vo Francúzsku počet oponentov a podporovateľov podobného opatrenia je 48% a 18%, vo Veľkej Británii hlasy respondentov sa rozdelili – približne po 31%.

Podľa výsledkov tohto prieskumu, väčšina Nemcov a Francúzov nemienia pomáhať Ukrajine a Rumunsku v prípade vojny. Pomáhať Spojeným štátom je ochotných 31% Nemcov, ale 41% sú proti. Vyše polovica respondentov v USA sú pripravení bojovať za Nemecko a 15% to odmietajú.

Eugen Rusnák

Podrobné informácie o danom sociologickom prieskume si môžete pozrieť na stránke YouGov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj