Bratislava 3. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

SNS predložila návrh uznesenia k Maďarsku a Poľsku bez dohody koalície. Keďže návrh je až 79. bod schôdze, má dostatočný priestor na jeho stiahnutie. Uviedol to Most-Híd v reakcii na uznesenie

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár

“Aj Most-Híd dokáže podávať návrhy bez dohody a presadiť ich s opozíciou,” dodáva Most-Híd, ktorý v prípade uznesenia naznačuje porušenie koaličnej zmluvy.

“Ideme v súlade s programovým vyhlásením vlády aj koaličnou zmluvou,” uviedol v reakcii pre TASR prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. Poukazuje na to, že podľa vládneho programu sa má pracovať na posilnení spolupráce Vyšehradskej štvorky (V4) aj na posilňovaní úlohy národného parlamentu.

Podľa Pašku by si mali koaliční partneri situáciu vysvetliť na koaličnej rade. “Nech sa nerobí problém z niečoho, čo problém nie je,” poznamenal.

Dodáva, že SNS sa pokúsi Mostu-Híd vysvetliť, že “uznesenie neobsahuje také konštatovania a požiadavky, ktoré by zakladali možnosť použiť ním formulovaný výklad uznesenia”.

V uznesení SNS navrhuje, aby parlament vzal na vedomie návrhy voči Maďarsku a Poľsku. A tiež, aby vyhlásil, že sa bude aktívne zasadzovať za to, aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska, Poľska a inštitúcií Európskej únie (EÚ), ktorý prinesie odpovede na všetky otvorené otázky.

V návrhu sa tiež píše, že súčasná situácia by sa mala vyriešiť v konštruktívnom duchu bez negatívnych dôsledkov na spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov a že parlament intenzívne vníma dostatočný priestor na efektívnu diskusiu medzi zainteresovanými stranami.

“NR SR považuje samotné hlasovanie v Rade EÚ o spustení príslušného sankčného mechanizmu za krajné riešenie v prípadoch, keď zlyhajú všetky ostatné dostupné možnosti,” uvádza sa ďalej.

Podľa uznesenia je žiaduce prijímať také kroky a rozhodnutia, ktoré pomôžu obnoviť vzájomnú dôveru a prekonať vzájomné deliace línie medzi členskými štátmi EÚ a inštitúciami EÚ.

Dokument tiež deklaruje, že NR SR je pripravená “v záujme udržania nadštandardných a priateľských vzťahov s regionálnymi partnermi vo Vyšehradskej skupine byť aj naďalej dôveryhodným, proeurópskym, transparentným, predvídateľným a konštruktívnym členom EÚ, ktorý bude vždy uprednostňovať riešenia sporov založené na vzájomnom dialógu”.

NR SR má tiež vyzvať všetkých zainteresovaných aktérov, aby prejavili politickú vôľu pokračovať v konštruktívnom a efektívnom dialógu o všetkých sporných otázkach v záujme zachovania jednoty EÚ a znižovania vzájomného napätia.


Návrh predložili poslanci SNS Jaroslav Paška, Tibor Bernaťák a Andrej Danko.