Košice 8. januára 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)

Na Zemplíne sa tvorí poľadovica, na Sorošku nasadili samostatnú techniku. TASR informovala investično-prevádzková námestníčka riaditeľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) Zuzana Fejesová

Ilustračné foto

V okrese Trebišov sa z dôvodu nízkych teplôt a vplyvu poveternostných podmienok na cestách tvorí poľadovica, rovnako aj v Michalovskom okrese, kde ju spôsobuje aj mrznúce mrholenie a padania snehových krúpkov. “To vytvára na vozovke poľadovicu aj napriek niekoľkodňovému soleniu,” podotkla Fejesová s tým, že v regióne aj sneží. V kraji nateraz snehové jazyky a záveje neevidujú, vietor je podľa jej slov mierny.

Čo sa týka okresu Rožňava, tam evidujú drobné sneženie. Horský priechod Soroška po viac ako hodinovej odstávke pre nákladnú dopravu opätovne pre veľké vozidlá otvorili. Na tento úsek zároveň vyčlenili jedno samostatné vozidlo na odhŕňanie snehu a posyp. Dopravu na mieste usmerňuje aj polícia. Na dvoch úsekoch tohto horského priechodu je zákaz chemického posypu. Ten sa nesmie používať ani na Dobšinskom a Štóskom kopci. Tam zatiaľ problémy neevidujú. “Všetky vozidlá, ktoré máme k dispozícii, sú v teréne,” uzavrela Fejesová.

V Prešovskom kraji sú zatiaľ všetky cesty zjazdné

Cesty v Prešovskom kraji sú momentálne zjazdné a cestári v súvislosti so snežením neevidujú žiadne neprejazdné úseky. Ako pre TASR uviedol analytik odboru prevádzky Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) Jaroslav Štofko, sneženie sa od Popradu postupne rozšírilo na celý kraj.

“V oblasti Starej Ľubovne máme hlásenú víchricu. Rovnako zafúkava cestu na horskom priechode Pusté Pole. Na cestách sa tvoria snehové záveje. Zatiaľ nemáme hlásené nejaké nezjazdné alebo nepriechodné úseky,” povedal. V teréne je podľa jeho slov 50 sypačov, čo je polovica zo všetkých, ktoré majú k dispozícii. Vodiči by podľa Štofka mali zvýšiť opatrnosť.

“Na horských priechodoch je potrebné používať snehové reťaze, znížiť rýchlosť a prispôsobiť jazdu stavu a povahe vozovky. Naše vozidlá sú v teréne, avšak jeden sypač potrebuje prejsť približne 40-kilometrový úsek ciest. Kým ho obíde, tak to môže trvať niekedy aj dve hodiny,” dodal Štofko.

Pre nákladnú dopravu nad 10 m je uzavretý aj horský priechod Čertovica

Horský priechod Čertovica je ďalším, ktorý je pre husté sneženie uzavretý pre nákladnú dopravu nad desať metrov. Pre rovnanú dopravu sú už dlhšie uzavreté horské priechody Donovaly a Šturec. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

Ostatné horské priechody sú momentálne zjazdné. Jazdiť však treba opatrne, ich povrch je zväčša pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého, utlačeného alebo zľadovateného snehu. Zjazdné by mali byť aj všetky sledované diaľničné úseky, rýchlostné cesty a tiež cesty I., II. a III. triedy.

Obzvlášť obozretnejší a opatrnejší však treba byť v okresoch Michalovce, Sobrance a Veľké Kapušany, kde sa na pre mrznúce mrholenie stále vytvára poľadovica. Silné sneženie naďalej komplikuje dopravu na celom úseku diaľnice D2 a D1 po Poprad, na diaľnici D3 v okrese Čadca a v oblasti Skalice, Senice, Zvolena a Banskej Bystrice, kde je dohľadnosť 100 metrov. Na nárazový vietor a tvorbu snehových jazykov upozorňujú cestári na Orave, najmä na obchvate Trstenej, v oblasti Suchej Hory a horského priechodu Huty. Pred snehovými závejmi pre silný vietor varujú na úsekoch ciest I/68 Kamenica-Pusté Pole, na cestách v okresoch Martin a Turčianske Teplice, na Orave-Suchá Hora a Huty.


Zdroj