Bratislava 12. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková) AKTUALIZUJEME

Strana Smer-SD je pripravená vypovedať Koaličnú zmluvu. Dôvodom sú nezhody medzi koaličnými partnermi. Most-Híd totiž dnes po poslaneckom klube informoval, že v pléne nepodporí kandidatúru Roberta Fica na Ústavný súd. Takisto chcú hlasovať za verejnú voľbu, ku ktorej sa prikláňa aj strana SNS . Fico však stiahne svoju kandidatúru na sudcu Ústavného súdu SR

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Robert Fico (uprostred)

Na tlačovej konferencii vystúpil Robert Fico, ktorý avizoval, že keď sa situácia nezmení, bude to mať vážne dôsledky pre fungovanie vládnej koalície. Fico okrem toho uviedol, že sťahuje svoju kandidatúru na Ústavného sudcu, pričom pripomenul, že nekandidoval ako radový člen súdu ale ako predseda ÚS.

“K voľbe sudcov ÚS SR som sa vyjadril iba raz, a to počas vypočutia kandidátov na ústavno-právnom výbore. Napriek vyjadreniam o mne bolo preukázané, že som splnil všetky zákonom stanovené podmienky. Jasne som uviedoôl, že voľba bude ťažká a bude vyžadovať dohody v koalícii aj s prezidentom. Zdôrazňujem, že v týchto dohodách som sa neuchádzal o post radového člena Ústavného súdu, ktorého volia poslanci, ale len o post predsedu ÚS. Nejde teda o politický akt.

Doteraz nevznikli žiadne politické dohody, ani v  parlamente ani s prezidentom. Oceňujem korektné rokovania s Andrejom Dankom.

SMER-SD má veľmi vážne výhrady voči verejnej voľbe. Tajnú voľbu považujeme za jeden z výdobytkov demokracie. Tajnej voľby sme sa nikdy nebáli na rozdiel od vlády I. Radičovej. Nepotrebujeme si fotiť hlasovacie lístky”, zaironizoval Fico.

“Ako sa budú sudcovia v budúcnosti rozhodovať, keď budú presne vedieť, kto ich volil a kto nie?”, upozornil na možný konflikt záujmov.

“SMER-SD veľmi otvorene hovorí aj o prezidentovi, ktorý má právomoc vybrať si 9 kandidátov aj predsedu a podpredsedu ÚS. Kiska končí ako prezident, no oznámil, že chce pokračovať v straníckej politike. Ako teda nestranne chce vyberať kandidátov? Bude vyberať tak, aby mal ÚS zostavený zo svojich. Predstavte si dnes na jeho mieste Gašparoviča. Aké by boli vaše reakcie?

Navyše, o Kiskovi hovoríme aj ako o človekovi, ktorý klamal o daniach, ako o človekovi, ktorý ukradol inému človeku pozemky. Opakovane a v mnohých prípadoch porušil Ústavu SR. Nech akýkoľvek prezident vyberá sudcov, no nech to nie je Andrej Kiska.”

Zopakoval, že vláda má možnosť predĺžiť mandát terajším ústavným sudcom, aby nových sudcov vymenoval už nový prezident.

Aby som ako predseda najsilnejšej strany nevyvolával viac pochybnosti, rozhodol som sa, že nebudem kandidovať za Národnú radu ako  sudca ústavného súdu.  A to aj napriek tomu, že som legitímnym kandidátom a spĺňam všetky podmienky.

Nedá sa však sedieť za jedným stolom, keď strana MOST-HÍD uprednostňuje svoje záujmy pred záujmami krajiny.

Ak však kandidáti na ústavných sudcov prejdú vo voľbe v parlamente hlasmi Mosta-Híd s opozíciou, dôjde k porušeniu koaličnej zmluvy s vážnymi dôsledkami pre fungovanie vládneho kabinetu.”, upozornil Fico.

ĽSNS sa voľby nezúčastní

Poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) sa nezúčastnia na voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Zároveň stiahli Radovana Hrádeka z kandidatúry o post ústavného sudcu. Oznámil to predseda strany Marian Kotleba na utorkovej tlačovej konferencii.

Dôvodom pre toto rozhodnutie je podľa Kotlebu snaha nezaťahovať ĽSNS do politickej frašky, ktorou sa stala voľba kandidátov na ústavných sudcov. Vyhlásil tiež, že prezident SR Andrej Kiska nemá právo v závere svojho funkčného obdobia menovať nových sudcov ÚS SR.

Voľba kandidátov na ústavných sudcov sa bude konať v utorok o 17. hodine. Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) avizoval, že prípadná opakovaná voľba bude vo štvrtok (14. 2.) o 11.00 h.

Parlament bude voliť 18 kandidátov na ústavných sudcov. Zvolených kandidátov ponúkne parlament prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd (ÚS) SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.

O tom, koľko kandidátov sa dostane na post sudcu Ústavného súdu v Košiciach, by mala Národná rada rozhodovať už dnes o 17. hodine.


Zdroj