Varšava 12. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Velichkin)

Poľskí pracovníci múzea objavili vchod do tunela na území komplexu nemeckých bunkrov v osade Mamerki na severovýchode krajiny, v ktorom môže byť schovaná Jantárová komnata. Uvádza to poľská rozhlasová stanica RMF FM

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Smelo môžeme hovoriť o prelome v pátraní. Pomocou profesionálneho georadaru sme dokázali zistiť umiestnenie podzemného tunela. Po vykopávkových prácach na mieste sme skutočne našli prielez, ktorý takmer určite nebol od konca vojny otvorený,povedal zamestnanec miestneho múzea druhej svetovej vojny Bartłomiej Plebańczyk.

Rozmery tunela zatiaľ neznáme. Mnohé však nasvedčuje tomu, že vchod do neho bol úmyselne zakrytý silnou vrstvou zeme, uvádza RMF FM. Aby sme sa dostali dovnútra, musíme odstrániť stokilogramovú betónovú dosku uzatvárajúcu vchod a tiež strom aj s koreňmi, ktorý nad ním vyrástol.

Podľa Plebańczykových slov bude tunel otvorený pravdepodobne koncom júna po vybavení všetkých právnych formalít.

Počas druhej svetovej vojny sa v Mamerkách nachádzal štáb veliteľstva pozemných vojsk Wehrmachtu. V rokoch 1940 1944 bolo v miestnych lesoch postavených 250 objektov vrátane 30 železobetónových bunkrov. Štyridsať generálov a asi 1,5 tisíc dôstojníkov a vojakov slúžilo v Mamerkách a v súvislosti s tým sa opakovane objavovali rôzne hypotézy o hodnotách, ktoré tu boli ukryté.

V rokoch 2016-2017 bolo na území komplexu vykonávané pátranie po Jantárovej komnate, ktoré však bolo neúspešné, ale teraz je šancí na úspech oveľa viac, uvádza RMF FM.

Verzia o tom, že majstrovské dielo je schované na území komplexu v Mamerkách, vznikla po výpovedi svedka, ktorý videl, ako Nemci na konci vojny schovávali v týchto miestach akýsi vojenský transport.

Jantárová komnata bola vytvorená nemeckými majstrami v XVIII. storočí pre pruského kráľa Fridricha I., neskôr bola darovaná Petrovi I., ktorý urobil kolekciu hlavnou perlou rezidencie ruských cárov v Cárskom Sele. Počas druhej svetovej vojny v roku 1941 Nemci odviezli komnatu do Kráľovského zámku Königsbergu (teraz Kaliningrad).

Krátko pred útokom na mesto na jar 1945 komnata bez stopy zmizla. V roku 1967 bola vytvorená štátna komisia pre pátranie po majstrovskom diele, ktorá bola zrušená v roku 1984. Pokusy o nájdenie Jantárovej komnaty však neskončili. Existuje 15 verzií o tom, kde je schovaná. Existujú názory, že poklad sa môže nachádzať v Kaliningradskej oblasti (na bývalom území nemeckého Východného Pruska), v Nemecku, v Poľsku, v Českej republike a dokonca na dne Baltského mora, ale reálne dôkazy o tom neexistujú.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj