Bratislava 31. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Prezident Andrej Kiska bol nepríjemne prekvapený, keď sa dozvedel o údajnom lustrovaní zavraždeného novinára Jána Kuciaka pred jeho smrťou. Uviedol to v oficiálnej reakcii na dnešné stretnutie s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD). Kiska dodal, že Slovensko je len na začiatku cesty pri obnove dôvery v právny štát a inštitúcie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Andrej Kiska

Saková pritom ešte dnes uviedla, že jej poradca a bývalý policajný šéf Tibor Gašpar končí na svojom poste. Na otázku, či vydal pokyn na lustrovanie Jána Kuciaka, ktorého spolu s jeho partnerkou Martinou Kušnírovou zavraždili vlani vo februári, odpovedala ministerka vnútra tak, že tento prípad bude ešte preverovaný orgánmi činnými v trestnom konaní. “Bude to ešte predmetom vyšetrovania prokuratúry a polície,” potvrdila Saková.

“V posledných dňoch ma nepríjemne prekvapilo viacero informácií. Šokovali ma informácie o tom, že organizovaný zločin uvažoval nad vraždou prokurátorov či bývalého politika, a že vysoký policajný funkcionár údajne na pokyn svojho nadriadeného lustroval v databázach Jána Kuciaka ešte pred vraždou. Aj vďaka poctivej práci vyšetrovateľov dnes vieme viac o tom, aký vážny je rozklad právneho štátu na Slovensku. Ako štát ignoroval či kryl organizovaný zločin. Naďalej však platí, že sme len na začiatku cesty k obnoveniu dôvery v štátne orgány. Čím jasnejšie odpovede budú ľudia dostávať o minulých aj nových podozreniach, tým skôr sa dôvera vráti,” uviedol prezident.

Podľa jeho slov nastala zmena aj pri predstaviteľoch vládnej moci, ktorí si začínajú uvedomovať vážnosť situácie. “Predstavitelia vládnej moci si začínajú uvedomovať, že po vlaňajších udalostiach, po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nemôžu vážne podozrenia súvisiace s prepojením zločinu na štát ignorovať a zametať pod koberec. Už minulý týždeň v piatok som požiadal ministerku vnútra a predstaviteľov bezpečnostných zložiek o stretnutie,” doplnil prezident Kiska. “Držím prsty všetkým čestným prokurátorom, vyšetrovateľom a policajtom v ich neľahkej, ale pre našu krajinu zvlášť teraz v tomto období tak dôležitej práci,” uzavrel.

Saková o konci Gašpara informovala ešte pred stretnutím s prezidentom. Podľa jej slov bude nasledovať ďalšie vyšetrovanie v tomto prípade.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj