Mosul 12. februára 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Ivor Prickett, The New York Times, World Press Photo via AP)

Chaos a bieda – to je teraz život v Mósule, viac ako 1,5 roka po tom, čo iracké sily a koalícia vedená USA uskutočnili jednu z najsmrteľnejších vojen za desaťročia, aby oslobodila mesto od islamského štátu (IS, predtým ISIS)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Snímka z mesta Mosul

Čo bolo kedysi druhým najväčším mestom v Iraku a domovom miliónov ľudí, bolo v júli 2017 zničené na popol po tom, čo koalícia vedená USA ho zbombardovala a opätovne získala od IS. Odhaduje sa, že počas tejto vojny prišlo o život viac ako 10 000 civilistov.

Tisíce mŕtvych tiel sú stále pochované pod troskami kvôli nedostatku záchranných tímov a vybavenia. Miestni obyvatelia tvrdia, že celý proces spomaľujú podvody a korupcia.

“Neviete si ani predstaviť, aké ťažké to je – žiadne nemocnice, žiadne školy, žiadni učitelia. Sme ako živí mŕtvi. Máme tu cintorín, ale tu je to hrob pre žijúcich. Tam sú všade jamy, všade mŕtvoly, a ak aj niekto prinesie humanitárnu pomoc, miestni úradníci ju ukradnú, všetci sú skorumpovaní,” povedal pre RT obyvateľ Mósulu.

“Nezačala žiadna rekonštrukcia, všetky ich snahy o znovuvybudovanie sú len atramentom na papieri.”

Existujú vážne obavy, že sa IS vráti do mesta a využije korupciu a chaos na svoje znovuzrodenie. Americká koalícia vynaložila miliardy dolárov na bombardovanie Mósulu, ale keď skončila, neprispela ničím na jeho obnovu.

“V meste neexistujú žiadne základné služby, žiadne pracovné miesta – je to hrozné,” povedal jeden miestny obyvateľ. “Sme tu, bojujeme so všetkými ťažkosťami. Teraz ľutujeme, že sme sa niekedy vrátili. ”

Medzitým podľa odhadov OSN zostávajú približne 2 milióny Iračanov presídlených, pričom takmer 700 000 z nich pochádza práve z Mósulu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj