Peking 10. januára 2019 (HSP/Foto:Kombosnímka HSP)

Čínsky sociálny kreditný systém prekonáva aj Orwellov román “1984”! Dozor na ulici, stovky miliónov kamier, obrazovky hanby, strata bodov za návštevu pochybného webu, alebo telefonát s osobou s nízkym sociálnym skóre. Obmedzenie pohybu, ale aj odmeny občanom za udávanie! No jednoducho svet o ktorom sníva aj aktivista Juraj Smatana

Na snímke vpravo Juraj Smatana

V Číne má mať každý občan do roku 2020 sociálne kreditné skóre, ktoré sa bude pohybovať nahor alebo dolu podľa osobného správania a uvedomelosti. Správanie, za ktoré vám odpočítajú body, je napríklad, ak prebehnete cez cestu na červenú, fajčenie na nepovolenom mieste, ak nakupujete veľa alkoholu, ak telefonujete niekomu, kto má nízke kreditné skóre, ak čítate „fake news“, ak kritizujete vládu, navštevujete nepovolené stránky, alebo nemáte psa na vodítku. Ľudom s nízkym kreditom nebude umožnené nastúpiť do autobusu, lietadla a vlaku. Váš prístup k objednaniu týchto služieb bude právne zamedzený.

Na vlastnej koži to už zažíva 7 miliónov Číňanov a to sa systém ešte len spúšťa. Tresty pre občanov sú limitované len predstavivosťou tvorcov tohto systému. Prenajať si byt, získať pôžičku, kúpiť nehnuteľnosť, rezervovať hotel, natankovať, to všetko vám môže byť znemožnené. Vaše deti nebudú môcť ísť do lepšej školy. Naopak, dobré správanie bude odmeňované výhodami ako zľavnené pôžičky, zahraničné víza, prihlášky na univerzity a rýchlejší internet. Zoznamovacie stránky dokonca núkajú uchádzačom s vyšším skóre lepšiu viditeľnosť inzerátu.

O informátorov bude dobre postarané.

Na celý systém bude dozerať 400 miliónov kamier so softvérom na rozlišovanie tvárí, k tomu lokalizácia na základe pohybu mobilných telefónov. Celkové kreditné skóre vám rastie, alebo klesá podľa správania, ale môže byť ovplyvnené aj ľuďmi s ktorými máte vzťahy. Všetko to bude nakoniec sústredené v centrálnej databáze. A podľa slov čínskej vlády, ak sklamete dôveru na jednom mieste, obmedzenia budú uplatnené všade. Ľudia ktorí budú uznaní ako nedôveryhodní, nebudú môcť urobiť ani krok. Ako hovorí jeden z „užitočných idiotov“ z čínskej vedeckej komunity, ktorý na systéme pracuje: „naším cieľom je dosiahnuť to, že pokiaľ bude človek dôveryhodný, dostane sa všade, ale pokiaľ nedodrží sľub, nebude sa môcť pohnúť ani na krok.“

Keď sa Číňanov opýtate na nový kreditný systém, odpovedia vám, že je skvelý. Čo u ľudí, ktorí nikdy nepoznali slobodu ani neprekvapuje. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že odpoveď, ktorá by kritizovala systém vám tiež znižuje kreditné skóre. Kreditný systém však nie je len o správaní človeka, ale aj o dozore nad správaním druhých ľudí. Inými slovami, väzni strážia väzňov. Odmena je za každé nahlásenie publikovania nepovolených materiálov. Špehovací program, ktorý má Čína, už prekonal aj východonemeckú Stasi. Len v jednej časti Pekingu zamestnáva 120 tisíc informátorov.

Mohli by sme povedať, čo nás do toho, čo sa deje v Číne. Myslíte si, že by sociálny kreditný systém nemohol byť aj u nás? Pýta sa John Paul Watson z Infowars, a konštatuje, že on už tu vlastne je. Ľudia strácajú verejnú platformu pre vyjadrenie nesúhlasných názorov. Dôveryhodnosť ľudí je hodnotená najväčšími sociálnymi sieťami podľa toho, aké názory a linky zdieľajú a publikujú. Silicon Valley už robí to isté čo Číňania. Vyhadzujú ľudí za zlý politický názor, nedajú vám webhosting na vaše stránky, zablokujú vám sociálne médiá, email. Nedovolia vám otvoriť si blog, nemôžete byť na Twitteri ani na YouTube, lebo niekto nahlásil, že sa mu to nepáči.

Watson ďalej pripomína, že demokraticky kandidát do volieb v roku 2020 Andrew Yang, chce sociálny kreditný systém zaviesť v USA. Predstavte si, že idete nakúpiť a potom, pretože niekto usúdil, že ste publikoval niečo nenávistné, bude vaša transakcia s kreditnou kartou zamietnutá. Prípadne vám bude zablokovaný rovno vstup do obchodu. To je naša kolektívna budúcnosť. Celé organizácie financované vládami a korporáciami sa venujú identifikovaniu a ničeniu kariér ľudí iba preto, že zdieľajú konzervatívne hodnoty. To, čo robí Čína, je len systematizovanie toho, čo už existuje na západe skrze kultúry mobilného besnenia a verejného hanenia pod taktovkou globálnych korporácií a miestnych vlád.

Po tom, čo USA dohrajú svoju globálnu úlohu, budú európske národy stáť na novej križovatke. Vyberú sa cestou slobodných národných štátov (čo nemusí automaticky znamenať zánik EÚ, iba jej rekonštrukciu) alebo cestou Číny, kde si globálne korporácie vytvoria nové mocenské centrum? Budeme všetci poslušne žiť a bez reptania otrocky pracovať na majiteľov korporácií, zatiaľ čo pár agitátorov platených z ich nadácií nás bude presviedčať, že to je najlepší možný život, aký sa dá dosiahnuť?

Číňan nikdy slobodu nepoznal a bez reptania prežije celý život v úlohe mravca v mravenisku. Čo viac si môže majiteľ korporácie želať?  No viete si predstaviť ako k takémuto životu motivovať pôvodného Európana? Nemožné, tak čo s nimi? A čo tak ho zmiešať z národmi z tretieho sveta? A rozpustiť ich v multietnickom bahne? Veď predsa migrácia tu bola je a bude, a aj medzi pôvodnými Európanmi sa nájde iste percento „smatanov“, ktorí budú vlastnú samovraždu presadzovať.

Ján Trnovský


Zdroj