Bratislava 22. novembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi schválili mestskí poslanci plat vo výške 6048 eur mesačne. Vallo od decembra 2018, keď prevzal vedenie mesta, až doteraz zarábal mesačne 5316 eur

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke primátor Bratislavy Matúš Vallo

Aktuálny základný plat primátora hlavného mesta SR je 4032 eur. Vypočítava sa súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a príslušného násobku.

Na návrh starostu Vrakune a mestského poslanca Martina Kuruca mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že Vallovi zvýšia základný mesačný plat o 50 percent na sumu 6048 eur.

V odôvodnení uvádza, že Vallo sa ako šéf bratislavskej samosprávy chopil šance, svoju prácu robí dobre a nebál sa doteraz pustiť aj do takých problematických tém, ako je parkovacia politika.

Podľa poslankyňe Lenky Antalovej Plavuchovej musia poslanci vidieť, koľko práce a energie vynaložil Vallo pri vykonávaní svojej funkcie, a preto si myslí, že navýšenie o 50 percent zodpovedá výsledkom jeho práce.

Rovnaký postoj k zvyšovaniu platov zaujali kandidáti reprezentujúcich „slušných ľudí“ aj v ďalších mestách a samosprávach.

Župan Banskobystrického kraja Ján Lunter,  navrhoval pre riaditeľa Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Matúša Hollého plat, ktorý by sa s odmenami vyšplhal až na 7000 eur a po 5000 eur pre jeho manažérov. Po kritike aj zo strany Petra Pellegriniho, od tohto návrhu upustili.

Novému primátorovi Nitry Marekovi Hattasovi poslanci schválili zvýšenie platu o 30 %. Mesačne zarába 4391 eur.

V Košiciach zasa odhlasovali zvýšenie základného platu primátora o 40%. Poláček tak dva mesiace od nástupu poberá plat 5316 eur. O 25% si polepšila  aj jeho námestníčka Lucia Gurbaľová z KDH, mesačne zarobí 3500 eur. Na otázku médií, aký je dôvod, resp. kde viceprimátorka vidí úspech svojho šesťmesačného pôsobenia, ktorý je tak markantný, aby to viedlo k zvýšeniu platu, nedokázal nik z magistrátu v Košiciach dať normálnu odpoveď.

Či už sú to Bratislava, Košice, Nitra alebo neúspešný pokus o zvýšenie platu v Žiline a Banskej Bystrici, mali by sme sa mať na pozore. Toľko proklamovaná kvalitatívna zmena, ktorú mala predstavovať opozícia pri prevzatí moci po komunálnych voľbách v krajských mestách, sa akosi vyparila a zostala len trápna hra o to, kto bude mať najvyšší plat. Malo by to byť varovaním pre nás všetkých, najmä pred parlamentnými voľbami.

Pavol Novák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj