Bratislava 19. decembra 2019 (HSP/Foto:SITA/Polícia SR)

Novinára Martina Daňa a jeho kolegu Rudolfa Vaského obvinila polícia za „slovné výtržníctvo“ prostredníctvom ich videí na youtube. Vyslúžili si za to aj preventívnu väzbu, to znamená, že budú stíhaní väzobne. Porovnajme si však tento prísny trest s tým ako polícia pristupuje k násilníkom z osady, ktorí brutálne napadli mladého hasiča a jeho rodinu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Martina Daňa a Rudolfa Vaského za opakujúci sa pokračovací prečin výtržníctva spáchaný formou spolupáchateľstva a závažnejším spôsobom konania na viacerých osobách. Martinovi Daňovi bolo vznesené aj obvinenie ako samostatnému páchateľovi. „V prípade jedného skutku mu bolo vznesené obvinenie aj za prečin podnecovania,“ podotkla polícia.

Keď sa podrobne pozrieme na zverejnený trestný spis, ide tam v podstate o prepis youtubových videí Daňa a Vaského z ich satirickej relácie Takže tak, v ktorých sa správali vulgárne a zosmiešňovali napríklad exprezidenta Kisku, rôznych politikov a liberálnych novinárov.

Kisku napríklad kritizovali za jeho cestu do Mexika a za ogrcané lietadlo, ktoré po ňom vraj ostalo. Nazývali ho tiež rôznymi prezývkami, často aj vulgárnymi, ako “ mastný vlas, idiot, tupec atď. “

Daňo a Vaský sú teda v podstate obvinení a boli poslaní do preventívnej väzby za neslušné správanie. Vyšetrovateľ NAKA to aj doslovne píše v obvinení pri každom bode „dopustili sa hrubej neslušnosti.“ Vyšetrovateľ takéto správanie klasifikoval ako slovnú „výtržnosť.“

Ide o vážny precedens, keďže ľudia si budú musieť dávať pozor na jazyk pri každej kritike rôznych ľudí či politikov a novinárov a v prípade nejakých osobnejších urážok či vulgárnosti to môže byť políciou brané ako slovné výtržníctvo. Sloboda slova opäť raz dostala na frak. Ak totiž takýmito slovnými útokmi bol spáchaný trestný čin, napríklad ohovárania, treba to vyšetrovať, ale vziať páchateľa do väzby?

Je však veľmi zaujímavé, že polícia nekoná rovnako aj keď sa podobných skutkov dopúšťajú liberáli. Názorným príkladom je stránka Zomri, ktorá sa taktiež skrýva za satiru, no v skutočnosti svojimi primitívnymi memečkami zosmiešňuje a útočí na svojich oponentov tým najodpornejším, najvulgárnejším a najprimitívnejším spôsobom. Pritom prevádzkovatelia stránky stále pokračujú v páchaní svojich útokov a nebolo voči nim vznesené obvinenie a neboli vzatí do väzby.

Martin Daňo a Rudolf Vasky teda okrem obvinenia ostanú aj v preventívnej väzbe, za slovné výtržníctvo a v prípade Daňa aj za podnecovanie.

Poďme si to teraz porovnať s tým ako polícia konala v prípade brutálnej bitky v obci Važec, kde skupina Rómov z blízkej osady brutálnym spôsobom napadla mladého hasiča a jeho ženu.

„Skutok sa stal v stredu 11. decembra, keď malé dievča mali obťažovať jej rovesníci z osady. Dievča zavolalo svoju mamu, ktorá prišla na miesto činu spoločne s manželom. Matka chcela jedného z chlapcov zadržať, no vyšmykol sa jej a po páde na zem si udrel hlavu. Z „opačného tábora“ prišli obyvatelia osady, ktorí napadli otca a jeho brata, ktorý taktiež prišiel na miesto. Obeťou fyzického útoku sa stala aj matka dievčaťa. Agresori sa mali svojim obetiam vyhrážať zabitím. Na miesto prišli záchranári, ktorí ošetrili dvoch mužov (bratov) a chlapca z osady. Jeden z mužov sa bude liečiť viac ako sedem dní,“ píše polícia na sociálnej sieti.

Polícia zareagovala aj na kritiku a vyhlásila, že policajti spravili skvelú prácu. „Policajti začali konať ihneď po príchode na miesto. Je nutné si uvedomiť, že policajná práca prináša v rôznych častiach Slovenskej republiky špecifiká s ohľadom na miesto spáchania skutku, podozrivé osoby a charakter okolia. Prvoradou úlohou policajtov bolo identifikovať osoby, ktoré hasiča napadli. Netreba asi zvlášť písať, že na mieste činu sa po príchode polície nachádzalo niekoľko desiatok ľudí. Policajný vyšetrovateľ a operatívni pracovníci museli spárovať podozrivé osoby – na základe videa hľadali v osade osoby, ktoré to naozaj spáchali a to tak, aby svojou činnosťou tieto osoby nevarovali a tie by utiekli preč, alebo sa začali schovávať. Policajná práca nie je o nakrúcaní CSI Miami, ale závisí od množstva okolností.“

Je však zaražajúce, že takéto stanovisko polície prichádza až týždeň po incidente a ak by sa video nedostalo na sociálne siete, zrejme by to trvalo ešte dlhšie.

Mnohí ľudia na sociálnych sieťach tiež kritizujú políciu za to, že nechala násilníkov týždeň pobehovať po slobode a navyše niektorí z nich budú vyšetrovaní na slobode.

Výsledkom práce polície je totiž  8 obvinených mužov vo veku od 19 do 45 rokov z prečinu výtržníctva v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví spáchaných formou spolupáchateľstva a dve obvinené ženy vo veku 26 a 51 rokov z prečinu nebezpečného vyhrážania spáchaného formou spolupáchateľstva. Na troch obvinených mužov vzhľadom na kriminálnu minulosť spracoval podnet na návrh na vzatie do väzby.

Znamená to teda, že piati osadníci , ktorí sa dopustili tohto brutálneho fyzického útoku ostávajú na slobode a nebudú zadržiavaní v preventívnej väzbe.

Opäť sa ukazuje dvojaký meter. Daňa s Vaským za oveľa miernejší „zločin“ poslali do väzby, no nebezpečných násilníkov nechávajú na slobode. Pričom tam hrozí ďalšie nebezpečenstvo pre napadnutú rodinu, ktorá sa obáva najmä o zdravie svojej dcéry.

Brutálny útok osadníkov vo Važci (11. 12. 2019)

Brutálny útok osadníkov vo Važci (11. 12. 2019)V stredu 11. decembra 2019 v liptovskej obci Važec došlo krátko po obede k brutálnemu fyzickému napadnutiu mladého muža veľkou skupinou neprispôsobivých spoluobčanov. Keď napadnutý už len v bezvládnej polohe ležal na zemi, nasledovali kopance do celého tela, nevynímajúc hlavu. Následne bola napadnutá aj jeho manželka a brat. Napadnutým mužom bol hasič, ktorý riskuje svoj život pri pomoci iným. Celý konflikt bol vyústením fyzického napadnutia jeho neplnoletej dcéry. Ani takmer po týždni od útoku neboli páchatelia zadržaní, a to aj napriek tomu, že adresovali napadnutým ďalšie brutálne vyhrážky. Celý prípad budeme ostro sledovať a apelovať na okamžité riešenie nie len tohto prípadu, ale riešenia celej bezpečnostnej situácie občanov v obci Važec, ktorá je už dlhšiu dobu alarmujúca. Viac informácií a ďalší náš postup zverejníme čoskoro.

Uverejnil používateľ Milan Mazurek – poslanec NR SR Utorok 17. decembra 2019

Samuel Gdovin

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj