Bratislava 23. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Slovensku patrí druhá priečka v úmrtnosti na zápaly pľúc v rámci EÚ. Slovenská pneumologická ftizeologická spoločnosť (SPFS) o tom informovala na tlačovej konferencii

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Európska komisia a OECD skonštatovali, že Slovenská republika musí urobiť množstvo krokov s cieľom zlepšiť prevenciu a verejné zdravie. Ako uviedla SPFS, od roku 2012 postupne klesá miera zaočkovanosti populácie, znížil sa aj podiel zaočkovaných proti chrípke. “Pneumokoková vakcína je pre vybrané rizikové skupiny populácie, a to 59-ročných a starších, chronicky chorých bez ohľadu na vek a ďalšie indikácie, plne hradená z verejného zdravotného poistenia, napriek tomu sa proti pneumokokovým infekciám aktívne chráni žalostne málo seniorov,” konštatoval všeobecný lekár pre dospelých Peter Lipovský.

Zápal pľúc je treťou najčastejšou príčinou úmrtia svetovej populácie a mortalita je dokonca aj vo vyspelých krajinách vysoká, dosahuje 19,7 na 100 tisíc obyvateľov. Až 14 % seniorov zomiera v priebehu hospitalizácie kvôli komunitnej pneumónii a viac než 50 % pri komplikovanom priebehu s rozvojom septického šoku. Počet hospitalizácií dospelých kvôli komunitnému zápalu pľúc je tiež vysoký, v Európe sa pohybuje okolo 2,9 na tísic jedincov. Zápal pľúc je desiatou najčastejšou príčinou hospitalizácie na Slovensku.

Pneumokokový zápal pľúc je celosvetovým problémom, na Slovensku má každý rok na svedomí najmenej 2 500 životov. V súčasnosti patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí, ktorým však vieme aktívne predchádzať. “Podľa výpočtov sa dá skonštatovať, že napríklad pri 100 % vakcinačnom pokrytí populácie nad 65 rokov pneumokokovou vakcínou a s prihliadnutím na účinnosť tejto vakcíny by sa dalo zabrániť 197 145 prípadom komunitných pneumónií v EÚ a viac ako 4 500 prípadom a 600 úmrtiam na pneumóniu na Slovensku ročne,“ dodal pneumológ-ftizeológ Štefan Laššán.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj