Bratislava 29. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Dvaja najvyšší ústavní činitelia prezident Andrej Kiska a predseda vlády Peter Pellegrini na sociálnej sieti komentovali výročie vstupu našej krajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO).

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Slovenská republika si tento rok nepripomína len výročie vstupu do NATO, ale aj vstupu do Európskej únie, ktorej členským štátom sme od 1. mája 2004.

Kiska uviedol, že pred 15 rokmi sa naša krajina pripojila k Severoatlantickej aliancii s tým že to bolo naše suverénne a dobrovoľné rozhodnutie. “Aj vďaka nemu je dnes Slovensko prosperujúca a bezpečná krajina.”

“Je základnou úlohou štátu a nás politikov zaistiť bezpečnosť pre našich občanov. Dnes ani tá najsilnejšia krajina nedokáže sama čeliť výzvam, ako je terorizmus, migrácia, klimatické zmeny alebo udržanie ekonomického rastu. Aby sme to dokázali, musíme niekam patriť. Slovensko si svojím rozhodnutím vybralo. Jednoznačne patríme medzi slobodné, demokratické a úspešné krajiny. Máme priateľov, máme spojencov. Máme ľudí z 28 štátov, ktorí v prípade potreby sú pripravení za našu bezpečnosť položiť život. Nie sme sami,” vyhlásil Kiska.

Hlava štátu pripomína, že pred takmer rokom a pol spoločnou deklaráciou s predsedom parlamentu a predsedom vlády potvrdili, že členstvo SR v Aliancii je základom našej bezpečnosti. “Zaviazali sme sa, že budeme presadzovať také kroky, ktoré túto bezpečnosť budú posilňovať.”

Dodáva, že bezpečnosť a obrana sú vo veľkej miere o dôvere. “O dodržaní slova. O dôvere, že si prídeme, ako spojenci, navzájom na pomoc. Slovensko je krajina, ktorá svoj sľub drží. Aj preto je nesmierne dôležité, aby sme investovali do našej bezpečnosti. Aby sme dokázali tieto nemalé investície pretaviť na pocit bezpečia pre našich ľudí. Ale tiež, aby sme každý jeden cent míňali zodpovedne, transparentne a efektívne.”

Kiska vyhlásil, že o našu bezpečnosť sa musíme starať neustále. “Pretože to, že naši občania majú už 15 rokov tie najlepšie bezpečnostné garancie, nie je samozrejmosť,” doplnil dosluhujúci prezident.

Premiér: NATO prinieslo najvyššie bezpečnostné garancie

K 15 rokom členstva vo vojenskom spolku sa vyjadril aj predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

“Dnes je to presne 15 rokov, čo Slovensko vstúpilo do Severoatlantickej aliancie. Začiatkom marca sme si toto výročie pripomenuli spoločne aj s premiérmi V4 v Poľsku. Vstup Slovenska do NATO považujem za strategické rozhodnutie, ktoré Slovensku prinieslo najvyššie bezpečnostné garancie, aké medzinárodné spoločenstvo môže ponúknuť.”

Pellegrini dodal, že ochrana Slovenska je priorita. “Sme malá krajina, ale ak by sme zostali osamote, nestaneme sa mostom, ale veľmi ľahkou korisťou.”


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj