Bratislava 3. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Slovenskí vedci použili pri pokusoch na potkanoch mikrovlnné žiarenie na frekvenciách, ktoré využívajú mobilné telefóny. Ukázalo sa, že škodia zdraviu, informuje slovenský portál aktuality.sk

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Sledovali sme vplyv tohto typu žiarenia na štruktúry, v ktorých sa vytvárajú nové bunky. sú na vplyvy vonkajšieho prostredia najcitlivejšie. Študovali sme oblasti mozgu, kde prebieha tvorba nových nervových buniek aj po narodení. Zamerali sme sa aj na semenníky, v ktorých sa tiež bunky neustále delia,cituje portál slová expertov.

Žiarenie nepriaznivý vplyv na mozog, pretože sa znížil počet deliacich sa buniek a tiež došlo k vyššiemu odumieraniu. V semenných porastoch odumierali aj bunky produkujúce testosterón.

Vplyv na ľudí musí byť naďalej skúmaný, hovorí portál s tým, že výskum bude naďalej pokračovať.

Cicavce majú podobné fyziologické procesy. Nehľadiac na to ale nie je možné v tomto štádiu výskumu výsledky krýs aplikovať na ľudí,cituje portál slov vedcov z Neurobiologického ústavu biomedicínskeho centra slovenské akadémie vied.

Všetci sme účastníkmi celoplanetárnej štúdie. Technológie sme totiž začali používať bez toho, aby sme do detailov preskúmali ich vplyv na zdravie, dodali.

Aktuálne dodáva, že opatrnosť pri používaní mobilných technológií je na mieste . Obzvlášť u detí by nemali byť mobilné zariadenia intenzívne používané.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj