Bratislava 24. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Študentom z Európskej únie (EÚ), ktorí začnú študovať v nastávajúcom akademickom roku v Spojenom kráľovstve, zostanú poplatky a finančná pomoc na rovnakej úrovni ako doteraz. Bez ohľadu na to, kedy Spojené kráľovstvo opustí EÚ. Informovalo o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„V súčasnosti ešte nie je určené, ako sa systém zmení od akademického roku 2020/2021. Z dlhodobého hľadiska je pravdepodobné, že študenti z EÚ budú musieť platiť vyššie sadzby a poplatky, podobné tým, ako už v súčasnosti platia študenti z tretích krajín mimo EÚ,“ píše sa v brožúre MZVaEZ SR.

Ministerstvo pripomína, že študenti, ktorí začnú mobilitu programu Erasmus+ pred 31. októbrom 2019, ju budú môcť dokončiť v dohodnutom termíne.

Pokiaľ ide o vedu, výskum a inovácie, Spojené kráľovstvo má aj po vystúpení z EÚ záujem pokračovať v súčasnom programe Horizont 2020. Chce sa zapojiť aj do budúceho programu Horizont Európa 2021 – 2027, ale už ako tretia krajina pridružená k programu, píše MZVaEZ SR. „Pre prípad neuzavretia dohody už Spojené kráľovstvo deklarovalo zámer garantovať finančné krytie projektov v rámci Horizont 2020 predložených pred dátumom odchodu,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Súčasťou programu Horizont 2020 sú akcie Marie Sklodowska Curie (MSCA) s rozpočtom viac ako 6 miliárd eur. „Od spustenia programu Horizont 2020 do súčasnosti slovenské subjekty získali v rámci MSCA sumu približne 3,92 mil. eur. Podporených projektov so slovenskou účasťou je 14,“ píše sa v materiáli.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj