Bratislava 4. septembra 2019 (HSP/Foto:Screenshot video)

Študenti z tzv. Klimatickej koalície usporiadali v stredu tlačové vyhlásenie, v ktorom vyzvali politikov, riaditeľov škôl a rektorov univerzít, aby sa pridali k ich ekologickej iniciatíve a k záchrane planéty, keďže po vzore švédskej študentky Grety hlásajú, že situácia je podľa nich naozaj alarmujúca

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke aktivisti tzv. Klimatickej koalície – Jakub Vadacký (vľavo) a Ema Zajačková (uprostred)

Mladí aktivisti vyzvali všetky stredné a vysoké školy, všetkých pedagógov, profesorov, riaditeľov a rektorov, aby ich podporili “v boji o našu budúcnosť na tejto planéte”.

“Úlohou každého učiteľa je odovzdať študentom vzdelanie, ktoré ich pripraví na budúcnosť. Pokiaľ však chceme budúcnosť, pre ktorú bude mať význam vzdelávať sa, musíme sa zmobilizovať a prinútiť spoločnosť konať,” vyhlásila Ema Zajačková po vzore 16-ročnej Grety Thunbergovej, ktorá v piatky odmieta chodiť do školy, kvôli tomu, že vzdelávať sa neoplatí vzhľadom na údajne prichádzajúcu ekologickú apokalypsu.

Vyzvali všetkých pedagógov a riaditeľov, aby podporili všetky aktivity detí bojujúce za budúcnosť planéty. “Podporte ich v ich ústavnom práve vyjadriť svoj názor a adresovať ich obavy! Dúfame, že si rovnako ako my, uvedomujete vážnosť situácie a hrozby, ktoré predstavujú následky klimatickej krízy. Je to výzva, v ktorej jednoducho nemôžeme zlyhať,” zaznelo na tlačovom brifingu.

Aktivisti týmto vyzvali všetkých, aby sa zúčastnili na klimatickom proteste 20. septembra o 11.00 údajne “spolu s miliónmi mladých ľudí na celom svete”. “Vyjdeme do ulíc a budeme žiadať okamžité kroky smerujúce k zásadnému riešeniu klimatickej krízy, ktorá je tou najväčšou výzvou, akej kedy ľudstvo čelilo! Musíme sa postaviť za budúcnosť ľudstva spoločne a ukázať, že sme pripravení na systémové zmeny. Dochádza nám čas a my už musíme konať!”

Organizátori protestu dodali, že oslovili všetky stredné a vysoké školy na Slovensku, pričom médiám uviedli, že zatiaľ ich podporila jedna stredná škola v Leviciach. Podporila ich údajne Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach a majú sa tiež stretnúť s rektorom Univerzity Komenského v Bratislave. Dodali, že zatiaľ nemajú konkrétne požiadavky na politikov. Plánujú ich vraj predstaviť v najbližšom čase.

“Švédske dievča vyučuje staršiu generáciu”

Svoj pohľad k tejto téme nedávno zverejnil aj bývalý český prezident Václav Klaus, ktorý podotkol, že v súčasnosti dostávajú viac priestoru mladí neskúsení aktivisti, ako vzdelaní odborníci vedci a politici.

“Sme svedkami novej vlny radikálnych verejných proklamácií blížiacej sa apokalypsy. Sme svedkami doteraz neznámych ústupkov dospelých politikov, rešpektovaných akademikov, zvyčajne arogantných novinárov a sebavedomých biznismenov voči šestnásťročnej aktivistke. Mladé a naivné švédske dievča vyučuje staršiu generáciu a tá sa tvári, že to akceptuje,” vyhlásil Klaus (viac v článku).

Aktivistka Greta

Greta si získala celosvetovú pozornosť prvýkrát v auguste minulého roka, keď sama so svojím transparentom protestovala v čase školského vyučovania pred švédskym parlamentom. A vďaka tomu sa stala tvárou pravidelných protestov s názvom Piatky za budúcnosť, ktorých sa zúčastňujú na úkor vyučovania, tisícky študentov po celom svete.

Jej úsilie v boji za lepšiu klímu podporili viaceré známe osobnosti, politici i pápež František. Na jej spôsob prezentácie poukazujú mnohí kritici.

Nad štúdiom sa pozastavila aj slovenská poslankyňa Zuzana Zimenová (SaS) ktorá upozornila, s akou ľahkosťou si Gréta v mene záchrany planéty mieša priority a povzbudzuje mladých, aby zahodili vzdelávanie.

Poslankyňa tiež postrehla, že jedna z účastníčok berlínskeho protestu niesla transparent s textom “klimatická kríza nebude čakať, kým zmaturujem”. “Naozaj? Klimatické zmeny vyžadujú v dlhodobom horizonte sofistikované riešenia,” vysvetľuje a pýta sa, prečo sa rovnako vášnivo neprotestuje aj proti nekvalitnému vzdelávaniu.

Dôsledky nekvalitného vzdelania sú totiž podľa Zimenovej rovnako hrozivé ako klimatické zmeny (viac v článku).

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj