Bratislava 20. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Plážové volejbalistky Andrea Štrbová a Natália Dubovcová už niekoľko mesiacov bojujú o účasť na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. Podľa slov manažéra tímu Miloša Dubovca však nie sú ich hlavnými súperkami hráčky na druhej strane siete, ale Slovenská volejbalová federácia (SVF), ktorá im hádže polená pod nohy

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke volejbalistka Andrea Štrbová

“Nechcel som byť v takej pozícii ako bol Timotej Zuzula, pán Vlha alebo Tomáš Žampa, ale bohužiaľ situácia je taká, že nemám síl ani chuť bojovať s vlastnou federáciou. Čím viac peňazí je, tým menej nám dávajú,” vyjadril sa na utorňajšej tlačovej konferencii Miloš Dubovec. Celkové náklady na fungovanie reprezentačnej dvojice predstavujú v roku 2019 sumu 118-tisíc eur, pričom zo strany federácie bolo prisľúbených 82-tisíc eur. Z toho bolo 50-tisíc určených na každý rok olympijského cyklu, ďalších 20 bolo odsúhlasených správnou radou a po šesť tisíc navyše získala každá hráčka. Spomenutá suma 20-tisíc však doposiaľ nebola vyplatená, čo ohrozuje účasť hráčok na ďalších turnajoch. Navyše, neúčasť na turnaji môže byť trestaná pokutou dvetisíc amerických dolárov.

Miloš Dubovec adresoval federácii list, v ktorom ju vyzval na uhradenie sumy 20-tisíc eur. Doposiaľ sa však nedočkal žiadnej odozvy. Vo zvyšnom priebehu sezóny čaká slovenské reprezentantky turnaj World Tour Finals v Ríme či olympijský kvalifikačný turnaj v Číne. “Nevyužiť takúto šancu by bolo trestuhodné. Neviem si predstaviť, aká by to bola medzinárodná blamáž, keby sme v Číne chýbali. Bude to obrovská škoda, ak nebudeme môcť odohrať dôležité turnaje kvôli nedostatkom financií, hoci na federácii tie peniaze sú,” hovoril Dubovec.

Ďalším problémom zo strany federácie bolo nepotvrdenie účasti na spomenutom olympijskom turnaji v Číne, ktorý je jedným z troch možností kvalifikovať sa do Tokia. Predstaví sa tam najlepších 16 tímov sveta, po jednom z každej krajiny, pričom finalisti priamo postúpia na olympijské hry. “Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB) poslala na adresu prezidenta federácie a povereného pracovníka vedenia sekretariátu mail, kde mali potvrdiť našu účasť na turnaji. Ja som o tom nevedel, ale našťastie človek, ktorý robí na FIVB volal pani koordinátorke Cibulovej, že prečo tam nechceme ísť. Začali sme to riešiť, ale napokon sme to vyriešili, hoci po deadline. Obaja tvrdili, že im ten mail nedošiel, ale mám v rukách materiály, kde je jasné, že im tie správy prišli,” povedal Dubovec.

Slovenské reprezentantky majú za sebou úspešnú sériu turnajov a momentálne figurujú v rebríčku na 11. mieste. Ten je však veľmi dynamický a ešte sa bude meniť. Na situáciu, v ktorej sa pár Andrea Štrbová, Natália Dubovcová nachádza, sa vyjadril aj bývaý volejbalista Igor Prieložný. “Olympijské hry je to najväčšie, čo môžeme dosiahnuť. Je to dobré pre rozvoj celého volejbalu a šanca reprezentovať krajinu na OH. Môžem zodpovedne povedať, že dvojica má všetky predpoklady, aby sa na základe postavenia v rebríčku na OH kvalifikovala. Preto je potrebné urobiť všetko preto, aby ich federácia alebo ostatní športoví predstavitelia podporili. Je jedna z najhoršie podporovaných dvojíc. Súperov je veľa a aj preto je potrebné mať odborníka, ktorý by viedol databázu a vedel pripraviť mužstvo na ďalšieho súpera,” dodal Prieložný.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj