Bratislava 11. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Na Slovensku žije 5,4 milióna obyvateľov, slovenskí občania s pobytom v materskej krajine tvoria jedno percento obyvateľov Európskej únie a sedem stotín percenta obyvateľstva planéty Zem. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová, Slovensko si dlhodobo udržuje každoročný celkový prírastok obyvateľov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

“V horizonte posledných šesťdesiat rokov sa na Slovensku zvýšil počet obyvateľov o 37 %, ale tempo rastu klesá. Kým v roku 1959 malo Slovensko necelé štyri milióny obyvateľov, vlani to bolo o 1,4 milióna vyššie číslo. Rast populácie bol v priebehu posledných šiestich dekád vyšší ako vo väčšine okolitých krajín východnej Európy. Napríklad Maďarsko či Bulharsko majú za toto obdobie dokonca mierny pokles počtu obyvateľov,” povedala Morháčová.

Štatistici pripomínajú, že celkovo sa stav obyvateľstva mení pod vplyvom prirodzeného a migračného prírastku. Prirodzený prírastok alebo úbytok je rozdiel medzi narodenými a zomretými, migračný prírastok alebo úbytok zasa určuje, či prevládali prisťahovaní do krajiny nad tými, čo krajinu opustili. „Reálne má Slovensko prirodzený prírastok obyvateľstva, ale počet narodených len veľmi tesne prevyšuje počet zomretých. Ročne sa v SR narodí 58- až 60-tisíc detí a zomrie 52- až 54-tisíc ľudí,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková.

Dlhodobo podľa štatistického úradu platí, že pôrodnosť v SR významne klesá, súčasne sa zvyšuje stredná dĺžka života, teda nádej na dožitie. V dlhodobom horizonte sa pritom môžeme dostať aj do prirodzeného úbytku. Rast počtu obyvateľov SR tak bude podľa štatistikov závisieť najmä od migrácie obyvateľstva. Historicky pritom už existovalo obdobie, keď SR dosahovala prirodzený úbytok, konkrétne v rokoch 2001 až 2003. „Obdobie 50-tych a 60-tych rokov, keď sa ročne rodilo 80- až 100-tisíc detí, čo bol dvoj- až trojnásobok počtu zomretých, sa podľa trendov posledných desaťročí už nevráti,” doplnila Ivančíková.

Súčasne Slovensko musí podľa štatistikov podobne ako celá Európa riešiť problém rýchleho starnutia populácie. Index starnutia zohľadňujúci podiel detí a seniorov v populácii sa podľa nich významne mení. V minulom roku prvýkrát Slovenská republika dosiahla stav, že počet seniorov prevýšil počet detí – na 100 detí pripadalo 102 seniorov. Deti sú osoby do 14 rokov a seniori ľudia vo veku 65 a viac rokov, dodáva Štatistický úrad SR.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj