Bratislava 9. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Slovenská atletická reprezentácia sa v závere týždňa predstaví v nórskom Sandnese, kde ju čaká náročná úloha. Pokúsi sa udržať v I. lige ME družstiev. Predpokladom k tomu je skončiť do 7. miesta. Z 11 tímov, ktoré sa v druhej najvyššej kontinentálnej súťaži predstavia, totiž zostúpia do II. ligy vzhľadom na reorganizáciu tímového šampionátu až štyri družstvá. Okrem nich ešte aj Rusko, ktoré napokon neštartuje

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš

“Šanca na záchranu existuje,” tvrdil vždy optimisticky naladený šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš pre web atletika.sk. “V súťaži ME družstiev je to ako s reťazou – je taká silná, aké pevné je jej najslabšie očko. Preto bude dôležité – okrem iného – ako uspejeme v našich najslabších disciplínach. Zo 40 máme slabých osem až dvanásť, čo je pomerne dosť, ale na druhej strane to vyvažujeme približne desiatkou silných disciplín. Ak družstvo predvedie 130-percentný výkon ako v II. lige v Tel Avive 2017, môže pomýšľať na udržanie sa. To nám však musí naozaj vyjsť všetko. Ak predvedieme len štandardné výkony, záchrana bude problematická. Výkony pod štandardnou úrovňou budú znamenať len umiestenie na poslednom, nanajvýš predposlednom mieste. Verím však, že tomuto sa vyhneme.”

Slovenskí atléti sa v kvalitnej konkurencii v Sandnese môžu pokúšať aj o limity na MS 2019 v Dauhe i olympijské hry v Tokiu 2020. “Ak nebude extrémne nepriaznivé počasie, útok na tokijský limit sa v súčasnej forme dá očakávať od trojskokana Tomáša Veszelku. Ak Martine Hrašnovej, ktorá bude štartovať z takmer plného tréningu, vyjde pokus, môže kladivo pokojne zaletieť na métu olympijského limitu 72,50. To isté platí v mužskom kladive o Marcelovi Lomnickom,” poznamenal šéftréner pre oficiálny web SAZ.

Medzi opory slovenského tímu by mal patriť šprintérsky šampión Ján Volko, ktorý sa usiluje o MS v Dauhe. Na stovke je limit 10,10 o tri stotiny lepší ako jeho slovenský rekord, na dvojstovke však čas 20,40 nie je méta, ktorú by halový európsky šampión na šesťdesiatke nemohol prekonať. Zatiaľ má na konte 20,66 z finále Svetovej univerziády v Neapole. Posledný postupový výkon do Dauhy je momentálne 20,49 sekundy. “ME družstiev beriem ako dobrú šancu dosiahnuť v kvalitnej konkurencii dobrý výkon a tomu sme prispôsobili prípravu. Minulý týždeň som ešte zaberal naplno, v tomto týždni sme už vylaďovali formu,” prezradil 22-ročný šprintérsky rekordér pre atletika.sk.

Prvoligové zápolenie bude mať špeciálnu príchuť pre sestry Danu a Janu Velďákové. Skokanské dvojičky sa v Sandnese zrejme definitívne rozlúčia s reprezentačnou kariérou po vyše dvoch desaťročiach. Danka, dvojnásobná bronzová medailistka z halových ME, sa predstaví vo svojej špecialite trojskoku, Janka je náhradníčka na diaľku a možno pobeží štafetu na 4 x 100 m.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj