Košice 10. mája 2019 AKTUALIZUJEME (HSP/TASR/Foto:TASR-Martin Baumann)

Slovenskí hokejisti hrajú prvý zápas na MS pri USA

Výborný vstup do zápasu. Slovensko vedie nad USA 0:1 vďaka Matúšovi Sukeľovi.

Využitá presilová hra Američanov- neubránili sme sa a Američania vyrovnali na 1:1

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Slovenský hokejista Matúš Sukeľ (druhý zľava) sa teší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu v zápase základnej A-skupiny USA – Slovensko

Slovenskí hokejoví reprezentanti nastúpil na svoj úvodný duel A-skupiny domácich majstrovstiev sveta v Košiciach proti USA v bránke s Patrikom Rybárom. V prvej formácii sa predstavili obrancovia Erik Černák s Andrejom Sekerom a v útoku trio Richard Pánik, Michal Krištof a Tomáš Tatar.

Otvárací ceremoniál vzdal poctu legendám i krajine organizátora 

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ondrej Kandráč (uprostred) spieva hokejovú hymnu počas slávnostného otvorenia 83. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 10. mája 2019

Otvárací ceremoniál 83. MS sa niesol v znamení vzdania pocty hokejovým legendám i celej krajine organizátora. Tohtoročnú športovú udalosť číslo jeden na Slovensku oficiálne odštartoval otvárací ceremoniál pred piatkovým večerným zápasom v Košiciach medzi domácou reprezentáciou a tímom USA.

Fanúšikovia vo vypredanej Steel aréne a státisíce divákov pri televíznych obrazovkách sledovali krátke divadlo pod taktovkou choreografa, tanečníka a režiséra Jána Ďurovčíka. “Našim cieľom bolo elegantne a štýlovo predstaviť legendy, krásy a úspechy Slovenska. Nebol to ceremoniál, na aký sme zvyknutí napríklad z olympijských hier. To ale ani nebolo našim cieľom. Skôr poeticky a výtvarne sme chceli predstaviť fanúšikom a celému svetu naše legendy, najkrajšie miesta, ukázať kúsok histórie i prechod do modernej doby a predstaviť účastnícke krajiny začínajúceho sa šampionátu,” citovala tlačová správa organizačného výboru MS slová Ďurovčíka.

V úvode maskot majstrovstiev sveta, medveď Macejko, zhasol arénu a na ľade sa začala veľkolepá projekcia. Ľadová plocha sa zmenila na tečúcu vodu, ktorá zamrzla v okamihu, keď na ňu padol hokejový puk. Video následne zobrazilo najväčšiu túžbu malého chlapca, a to stať sa hokejovým reprezentantom. Počas projekcie sa z ľadu vynorili tváre bývalých slovenských hokejistov. Letiaci puk postupne na ľade odhalil i zábery slovenských hradov a zámkov, či známe historické a prírodné krásy Slovenska.

Vyvrcholením otváracieho ceremoniálu bolo vystúpenie jedného z najznámejších slovenských hudobníkov Ondreja Kandráča, ktorý je tiež autor “Macejkovej piesne”. “Silno emotívny text Vlada Puchalu je poctou Slovensku, hokeju a všetkému čo nás charakterizuje. Jano Ďurovčík to opäť skvelo dotvoril – tanečne i obrazovo. Je mi cťou byť súčasťou tohto poďakovania všetkým hráčom i fanúšikom najobľúbenejšieho slovenského športu,” povedal Kandráč. Hudobník vystúpil spolu s tanečníkmi na špeciálnom pódiu, ktoré vyrobili jeho tvorcovia z množstva pukov. “Hostia sa väčšinou na otváracích ceremoniáloch prihovárali ľuďom stojac na červenom koberci. Na Slovensku sme prvýkrát vytvorili pódium, ktoré je možné v krátkom čase nainštalovať i z ľadu odstrániť. Navyše je vytvorené z hokejových pukov, čo korešponduje s hokejom,” dodal Ďurovčík.

V zápase s USA bude v pozícii favorita zámorský tím

Hokejisti Slovenska nastúpia na svoj prvý zápas na domácich majstrovstvách sveta s cieľom využiť zvyčajný pomalší štart zámorských tímov do turnaja. V zápase s USA (v piatok od 20.15) bude v pozícii favorita zámorský tím, no domáce prostredie a aj postupné zvykanie si Američanov na širšie klzisko dávajú šance aj Slovákom.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke slovenský fanúšik pózuje pred zápasom základnej A-skupiny USA – Slovensko

Jeden z najväčších favoritov

Slováci si uvedomujú, že v prvom zápase šampionátu ich čaká jeden z najväčších favoritov. “Určite to bude ťažký zápas. Američania sú veľmi zruční, skvele korčuľujú. Zámorské tímy majú vždy výborný tím poskladaný z hráčov NHL. Už som proti nim hral, bolo to veľmi náročné, no rád by som si to v piatok zopakoval,” poznamenal útočník Tomáš Zigo, ktorý si spomenul na predošlú šampionátovú konfrontáciu. K nej došlo na MS 2017 a slovenský tím v nej podľahol USA 1:6. Títo súperi sa odvtedy stretli aj v dvoch zápasoch na ZOH v Pjongčangu. Aj v nich boli úspešnejší Američania, ktorí k víťazstvu v skupine 2:1 pridali aj kľúčový osemfinálový triumf 5:1.

Podľa Marka Daňa bude potrebná tímová hra

Súpisky oboch tímov, najmä amerického, sú výrazne pozmenené, keďže na ZOH neštartovali hráči z NHL. Pred 28. vzájomným duelom je bilancia z pohľadu Slovenska 9 víťazstiev, 3 remízy a 15 prehier pri skóre 61:90. Zatiaľ posledné víťazstvo SR nad USA sa zrodilo na Nemeckom pohári 2018. V roku 2016 na MS v Rusku Slováci zvíťazili 3:2 po predĺžení gólom Marka Daňa. Podľa neho bude na dôležitom štarte do šampionátu potrebná tímová hra. “Zámorským tímom sa v minulosti stávalo, že mali pomalší štart do turnaja. Bolo by dobré, keby to tak bolo aj tentoraz. Dôležité bude hrať zodpovedne dozadu a nepúšťať ich do protiútokov, lebo v nich budú mať veľkú silu. Prvoradá však bude tímová hra,” poznamenal Daňo.

Zostavy:

USA: Schneider – Martinez, Suter, Skjei, Hanifin, Fox, Q. Hughes, – Keller, Eichel, Kreider – DeBricant, Larkin, Gaudreau – Kane, J. Hughes, Van Riemsdyk – Ryan, Glendening, Vatrano

Slovensko: Rybár – Černák, Sekera, Jaroš, Marinčin, Ďaloga, Fehérváry, Čajkovský, Koch – Pánik, Krištof, Tatar – Nagy, Sukeľ, Studenič – Lantoši, Zigo, Daňo – Liška, Buc, Lunter


Zdroj