Bratislava 18. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)

Francúzske úrady vyhostili nemeckého novinára z krajiny a zakázali mu pobyt až do skončenia samitu G7 v Biarritzi. Novinár bol pred týždňom zatknutý na Cote d’Or vo východnom Francúzsku a neskôr deportovaný späť do Nemecka. Vyhostenie francúzske ministerstvo vnútra potvrdilo

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Úlohou reportéra malo byť podávanie správ o samite pre nemeckú rozhlasovú stanicu Dreyeckland.

V rozhovore pre médiá novinár prehlásil, že je presvedčený, že k vyhosteniu došlo na základe toho, že francúzske ministerstvo vnútra chce odstrániť „nepohodlných ľudí“ ešte pred začiatkom samitu G7 24. augusta.

Reportér ďalej opísal priebeh vyhostenia: „Počas cestnej kontroly som bol zatknutý a strávil som skoro 24 hodín vo vyšetrovacej cele, pretože som bol označený za ľavicového aktivistu. Na začiatku celého procesu mi však dôvod zatknutia oznámený nebol, ale bolo mi povedané, že sa celá záležitosť týka len nezrovnalostí práva na pobyt.“

Pravú príčinu vyhostenia francúzska polícia oznámila až neskôr: „Povedali mi, že ma skontrolovali už pred rokom a pol v Bure v blízkosti skládky jadrového odpadu, kde francúzska polícia prvýkrát preverila moju totožnosť, ale taktiež povedali, že som podozrivý zo spáchania trestných činov v Hamburgu počas samitu G20 v lete 2017. “

Novinárov právnik už rozhodnutie francúzskych úradníkov napadol, keďže vyšetrovanie spojené so samitom G20 v Hamburgu stále prebieha a jeho mandant v tejto súvislosti doteraz za žiaden trestný čin v odsúdený nebol.

Na vyhostenie európskeho novinára z krajiny EÚ stačí teda len jednoduché podozrenie. Ako vidieť, prezumpcia neviny a práva novinárov sú v Európskej únii dodržiavané len pre určitú skupinu, a práva takzvaných „nepohodlných“ novinárov sú jednoducho ignorované.

Zatiaľ čo jedna skupina novinárov (mainstream) je preferovaná a prakticky nedotknuteľná, je druhá skupina, názorovému spektru EÚ nevyhovujúca, sústavne šikanovaná. Tomu sa hovorí sloboda tlače a demokracia à la EÚ. Aj ŠTB by sa od nich mohla niečo naučiť.

Andrea Lopatková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj